Mi piacunk Karván – a sikerre ítélt Duna-parti projekt


Immár hetedik alkalommal települtek ki a helyi, illetve a környező településekről érkezett termelők a Karvai Dunakorzóra, hogy ökogazdálkodásból származó finom és egészséges termékeiket népszerűsítsék, és együtt törjenek pálcát az új szemléletű élelmiszer gazdálkodás mellett.

Mangalica hústermékek, kovászos kenyerek és pékáruk, feldolgozott gyümölcsök, zöldségek, hidrolátumok, szörpök, feldolgozott gyógynövények, mákspecialitások, rétesek, méz és mézeskalácsok, viaszszalvéta, vászontáskák és fonott kosarak várták a termelői piacra érkezőket. A tavalyi év utolsó piacához képest most az időjárás is rendkívül kedvező volt: tavaszias szellő lengedezett, ami sokakat a természetbe csábított. A helyszínen a Mi piacunk megálmodóját, Petra Molnárovát kérdeztem előzményekről és tervekről.

Petra Molnárová a karvai Mi piacunkon
fotó: a szerző

Tavaly júliusban került első ízben megrendezésre a Mi piacunk Karván. Már a kezdetektől több előnnyel számolhattunk: több helyi termelő is működik, dolgozik a faluban, illetve annak szélesebb környékén, valamint a község önkormányzata és maga a polgármester, Duka Gábor nagyon kedvezően, sőt kezdeményezően állt az elképzeléshez, illetve állt be később a tervek és a megvalósítás mögé. Nemcsak, hogy kiépítettek a Duna-partján egy gyönyörű és impozáns területet: térkövezett sétálókkal, mindig kaszált, rendben tartott zöld felületekkel, pihenő padokkal, kilátóval, sportolási lehetőségekkel, hanem igyekeznek mindezt hasznos, értékes tartalommal is megtölteni. Harmadrészt pedig mindenképp meg kell említenem a község lakosságát, akik azonnal magukévá tették az ötletünket, ők mint önkéntes segítők vesznek részt a projektünkben. Mindig azt mondom, hogy ilyen kiváló hármas kombinációban a Mi piacunk sikerre van ítélve.”

Attól különleges ez a termelői piac, hogy a „slow food” értékek mentén szerveződik és működik. Ez egy nemzetközi szövetség, több mint negyvenéves múlttal. Petra Molnárová tíz éve vezeti eme szervezet szlovákiai kirendeltségét, a Slow food Pressburgot. Céljuk az országok és régiók étkezési hagyományainak, a helyi ételkultúrák, valamint a gasztrokulturális sokrétűség megőrzése, védelme. Mindig azokat a gazdálkodókat, termelőket keresik, akik termékeiket az elvárt minőségben állítják elő és szolgáltatják, tehát a herbicidek, peszticidek (növényvédő vegyszerek) nélküli termesztést garantálnak, továbbá azokat, akik termékeiket hagyományos módokon készítik, felelevenítve régi korokat akár.

Az első félévben, mint mentor segítettem a Mi piacunk működését, azonban mára már teljesen önellátók lettek, sátrakat szereztek be, kiváló kommunikációs készségekre tettek szert, nagyon jól használják a közösségi média felületeit is, valamint kiemelten fontos, hogy erős, összetartó csapatot építettek ki. Májusban egy nagyszabású fesztivált rendezünk itt, Degustorium címen, melyet négy év után Pozsonyból a karvai Duna-partra költöztetünk. Természetesen ez a rendezvény is a slow food értékeket képviseli, teljesen más szemléletet kínál az élelmiszerek előállítása kapcsán, felhívja a figyelmet az egészséges életmódra, sok külföldi termelő, eladó érkezik majd a községbe. Előadásokat szervezünk, lehetőséget teremtünk az eszmecserére, mesterszakácsokkal és séfekkel közös workshopok várják majd a látogatókat”

– avatta be portálunk olvasóit Petra Molnárová, a Mi piacunk projekt megálmodója.

fotó: a szerző