A bősi Temető utcai magyar tannyelvű óvoda gyermekei idén is hasznosan, tanulva, mindeközben játszva és boldogan töltötték a 2024-es évet. Rengeteg programot, fellépést, rendezvényt tudhatnak a hátuk mögött, miközben folyamatosan felújult maga az ovi is. Hogy hogyan is zajlott az intézmény idei éve, arra Fodor Denisza, az óvoda igazgatónője válaszol.
– Hányan látogatják jelenleg az óvodát?
– Idén nagy öröm érte az óvodánkat, ugyanis az önkormányzatnak köszönhetően sikerült egy harmadik osztályt nyitni, ami a nyolcvanas években volt utoljára. Évek óta küzdünk azzal, hogy rengeteg a gyerek, és ebben az évben, szeptemberre egy osztálynyi összegyűlt. A nagycsoportban 24, a középsőben szintén 24 gyermek van, a kiscsoportot pedig 14 csemetével kezdtük, hozzájuk csatlakozik januárban még kilenc. Jön még egy iskolaköteles a nagycsoportba, így összesen 72 gyerkőc tölti el majd napjának nagy részét szeretett óvodánkban. Nagy boldogság ez számunkra, ugyanis mióta szülőként visszaemlékszem, mindig be akarták zárni, olyan kevés volt a gyermek.

– Mit gondolsz, miért választják annyian éppen ezt az ovit?
Igazából mind a három bősi ovi tele van, de valahol jó érzés, hogy egyre többen választanak minket. Elsősorban a környezetünket emelném ki. Csendes, nyugodt helyen vagyunk. Nincs forgalom, ki tudunk menni sétálni vagy az udvarra játszani. Továbbá mi vagyunk az az óvoda, amely – bármilyen rendezvény van Bősön – mindenhol ott van. Fellépünk a bőgőtemetésen, családi napon, húsvéti rendezvényen stb., de még anyák napi műsorral is mindig készülünk – ahol idén már alig fértünk be a kultúrházba.
Van egy tervünk, ami alapján dolgozunk. Ez a terv hónapokra és hetekre szét van osztva, s ez alapján dolgozunk mi, óvó nénik. Azonban bármilyen jeles ünnep van, mindent belerakunk, például nemrég, Márton-napkor sokat beszéltünk a szüretről, elmondtuk Márton püspök történetét, beszéltünk a libákról. Minden egyes néphagyományt őrzünk, beszélünk róla a gyermekeknek, nehogy feledésbe merüljön.

– Milyen volt az idei tanévkezdés?
– A nyár idén sűrű volt, de a tanév elejére elkészült a harmadik osztály, melyben minden vadonatúj. Sok minden vár még felújításra, de mindig próbáljuk egy kicsit modernizálni az épületet és a környezetünket. Lett egy interaktív táblánk is a nagycsoportban, melyet nagyon sokat használunk. Szeretnénk még egyet-egyet a kisebb osztályokba is, mert nagyon hasznos, egyedül tudnak rajta dolgozni, érinthetős, imádják a gyerekek, csak hát, nem túl olcsó mulatság. Kaptunk két új pedagógust is, jelenleg hatan vagyunk.
– A szülők is kiveszik a részüket az óvodai életben?
– Persze, a szülők is mindenbe besegítenek! Amikor nyáron volt a Csemadok ünnepség, a szülők csináltak az ovinak egy sátrat, ahol saját, kézműves termékeket árusítottak, valamint sütöttek is. Szép összeg folyt be, mely a Szülői Szövetség pénze lett, amelyből a gyermekeknek szerveztek műsort. Nekik köszönhetően tavaly rengeteg sikeres pályázatot is a magunkénak tudhattunk. Pályáztak többek között a VUB-nál, aminek jóvoltából hatalmas kertet sikerült kialakítaniuk a gyerekekkel az udvaron: gyümölcsfák, díszbokrok, gyógynövények és még sorolhatnám, amit rendszeresen gondozunk. Más pályázatoknak köszönhetően lett faházunk, illetve a melléképületünknek új teteje, amit a későbbiekben szeretnénk még folytatni.

– Milyen események vannak még év közben?
– Minden év februárjában rendezünk egy jótékonysági bált, melyből az óvodát újítjuk fel. Természetesen az önkormányzat is mindenbe besegít. Sikerült már új bútorokat beszerezni, illetve szőnyeget, székeket, mosdókat, függönyöket, amit csak el lehet képzelni. Az elején az óvodánkban volt megszervezve, de annyira kinőtte magát, hogy már jó pár éve a kultúrházban valósul meg. Hála a Jóistennek, évről évre rengetegen gyűlünk össze ezen a bálon, és jó érzés, hogy a „régi szülők”, kiknek csemetéi már elballagtak az óvodánkból, visszajárnak mulatni hozzánk, ugyanis annyira összehozta őket, hogy máig jó barátságban vannak. Nemcsak gyermekek között, hanem a szülők között is életre szóló barátságok születnek.
Óvodánkban van nyáron a Csemadok tábor, illetve a Tűzoltó tábor, ahol mindig jól érzik magukat a gyerekek.Minden nyáron csinálunk a szülőkkel ballagás után egy nagy családi délutánt, ahol szintén a szülők szorgoskodnak, sütnek-főznek, készülődnek, miközben a kicsik a légvárban tölthetik az idejüket. Azért szeretem ezeket a közös rendezvényeket, ahol a szülők is ott vannak, mert őket is kiszakítja a mókuskerékből. Ilyenkor jókat beszélgetnek, szórakoznak, kicsit lelassulnak ebben a rohanó világban.
Minden évben szervezünk egy nagyszabású gyermeknapot is, mely többnapos: egyik nap rendőrök, másik nap tűzoltók jönnek bemutatót csinálni, van egy nap, amikor légvárral vagy bábelőadással okozunk örömet nekik.


– Vannak valamilyen szakkörök az óvodában?
– Egy héten négy nap van délutáni körünk. Hétfőként van néptánc Kántor Tímea vezetésével. Kéthetente kedden van nekik zumba, szerdánként pedig fociznak. Örülünk, hogy sokan választják ezeket a délutáni programokat, és a szülő is igényli, mert mozog a gyermekük, amire nagy szükségük van. Csütörtökönként van nekik LEGO szakkör, amely fejleszti őket. Egyébként nagyon szeretnek kreatívkodni, nemrég adventi koszorúk készültek.
– Hogyan hangolódtok a karácsonyra?
– Feldíszítettük a karácsonyfát, valamint készültünk Mikulás versekkel, ugyanis hatodikán járt nálunk is a nagy szakállú. Tanultunk egy betlehemes játékot, melyet a helyi kultúrházban adtunk elő 16-án, hétfőn a szülőknek, rokonoknak, barátoknak, és ahol fellépett mind a három csoport. Volt egy sztárvendégünk is, CicaLinda, melyet a szülők finanszíroztak és aki feltette a pontot az i-re, táncával és énekével elvarázsolta a gyerekeket, akik még egy kis ajándékot is kaptak tőle. 20-án, pénteken lesz a záróünnepségünk, azaz a fenyőünnep, amikor a Jézuska hozza az ajándékokat a gyermekeknek. Ez olyan ajándék, amely aztán itt marad az oviban nekik. Ezenkívül kapnak még egy kis apróságot is, melyet hazavihetnek magukkal.
Fotó: A szerző