Márciusi könyvbörze II.


Márciusi könyvbörze 11

Kiskorunkban többen is becsületesen gyűjtögettük a furcsa, formás, lapos, fekete, fehér, vagy épp különféle színárnyalatokban pompázó színes,… köveket. A szülők, nagyszülők séta közben már idegesen mondogatták, hogy dobjuk vissza azokat az értéktelen vackokat, mi mégis értékes kincsként kerestük, válogattuk, gyűjtögettük és őrizgettük. Még mindig van, hogy a kirándulásokról egy marék kaviccsal térek haza, melyeket büszkén osztogatok szuvenírként (szerencsére a többség azért értékeli).

Az egyik oldalon (mint már fentebb említettem) hányszor hallottam, hogy ne vedd fel, dobd le, koszos és értéktelen, minek neked és “társaik”… Másrészt pedig rengeteg ember viseli magán, mint az ékszerek tökéletes, csillogó dísze. Akkor hogy is van ez? Értéktelen? Vagy mégsem?

Vannak olyan kőzetek, kövek, féldrágakövek és drágakövek, melyeket valóban sokra becsülnek. Van, akit a színe vagy a formája nyűgöz le, akik különleges erőt tulajdonítanak nekik, akinél, mint talizmán lapul a zsebben, és sorolhatnám. Minden esetre ezek a természeti képződmények többünk számára akár felbecsülhetetlenek is lehetnek (ha nem is pénzben, de eszmei értékben mérve). Némelyiknek pedig a pénzértéke is milliókban mérhető! Melyik kislány, fiatal nő ne álmodna egy aranyba foglalt csillogó “kavicsról”?

Az alábbi könyv segít kicsit eligazodni az ásványok és a kőzetek bonyolult világában. Megtudhatjuk, hogyan keletkeztek, milyen összetevők alkotják, hol és milyen formában lelhetőek fel, milyen felhasználási módjaik ismertek, milyen varázserőt tulajdonítanak nekik, és még sok más érdekességet.

Vésőket elő és már lehet is bányászni a hozzánk leginkább illőt!

-> Chris Pellant: KŐZETEK ÉS ÁSVÁNYOK

KÉPES ISMERTETŐ A VILÁG TÖBB MINT 500 KŐZETÉRŐL ÉS ÁSVÁNYÁRÓL

Márciusi könyvbörze 12

A természet – növények, majd az állatvilág – fokozatos kialakulása már jóval az emberek megjelenése előtt elkezdődött. A növények, állatok, kőzetek mindenütt körülvesznek minket, és mint a történelem néma őrei csodálják mindennapjainkat.

Az évek során (már az ősembertől kezdődően) megpróbáltuk felhasználni a természet biztosította alapanyagokat. Először csak a túlélés, önvédelem, élelemszerzés kapcsán, majd használati eszközök, később pedig járművek, dekorációk és díszítés céljából “ügyeskedtünk”.

Az egyik legkedveltebb anyagnak a fa bizonyult, melynek létjogosultságát bizonyítandó mind a mai napig nélkülözhetetlen alapanyag. Kellemes illata a lakásba varázsolja az erdőket, erezete, színe és formája pedig harmóniát teremt a lelkünkben.

A fa feldolgozásának és megmunkálásának számtalan módja ismeretes. Valamint a belőle készült tárgyaknak, bútoroknak szintén rengeteg fajtája, formája és mintája ismert.

A “minta”, melyet a fa felülete hordoz általában mélyebb jelentéssel bír. Az őseinknek megvolt a maguk fejlett motívumrendszere, melyben minden vésett vonalnak volt/van jelentése. Semmi sem készült véletlenül! A tárgyaknak funkciójuk volt, és ezen rendeltetést hivatott felerősíteni a rajta szereplő minta is (védelmezés, szerencse, szeretet,…).

Hajrá a megfigyeléshez, megértéshez, elemzéshez és akár a véséshez is!

-> Szabó Béla: A FAMŰVES KÉZMŰVES KISMESTERSÉG

Márciusi könyvbörze 13

A természet adta élelem létünk egyik alapfeltétele. Míg régebben csak nyersen, vagy egyszerűbb módokon készítve fogyasztották őket, mára már számtalan eljárás létezik a zöldségek, gyümölcsök, állati eredetű “termékek” feldolgozására.

A gyümölcsök legnagyobb vitamintartalma friss, nyers, illetve szárított állapotukban van. De sokan szeretik “másképp” fogyasztani őket, mint például kompótok, lekvárok, esetleg levesek formájában, lepépesítve, turmixolva meginni, vagy pedig húsokkal párosítva ízfokozó különlegesség gyanánt.

Európa ezen vidékein a gyümölcsöket “százalékos”-an, kifőzve, pálinka formájában is sokan szeretik. További kedvelt formájuk közé tartoznak a még a jófajta borok is.

Az alábbi könyv ezekkel az alkoholos italokkal foglalkozik. Említést tesz az egyes eljárásokról, folyamatokról, fajtáiról,… Valamint végigkalauzol minket Magyarország legváltozatosabb vidékein, bemutatva a hazai borkészítő területeket, tájakat, kalandos utakat és nem utolsósorban a képzett szakembereket. Jó kóstolgatást! Váljék egészségetekre!

-> Erdősi Mária: MAGYAR BORUTAK

Márciusi könyvbörze 14

A kellemes hangulatú sétákat sokan szívesen kötik össze múltidéző városi barangolásokkal, kastélyok látogatásával, emlékművek megtekintésével, illetve egyéb más plusz kiegészítő programokkal.  Ezen kirándulások szinte visszaröpítik az embert a múltba és kellő  képzelőerő birtokában már egyből az adott korban találjuk magunkat. Látjuk magunk előtt a fárasztó napi munkákat végző mesterembereket, dolgos és sürgelődő szolgákat, fényűző és népes bálokat, érezzük a kor szellemét és gondolkodás nélkül hagyjuk, hogy a régmúlt magába szippantson és lenyűgözzön minket.

Arra, hogy csodálatos kirándulóhelyeket fedezzünk fel a várva-várt kirándulások alkalmával, nem kell vagyonokat fizetnünk, átutaznunk az országot-világot, ugyanis a közvetlen környezetünkben is vannak felfedezésre váró helyek. Szlovákia szerte is vannak érdekes helyek, melyekre mindenképp érdemes ellátogatni, már amennyiben lakozik bennünk kellő kíváncsiság a múltunk megismerésére.

Hazai kalandokra fel!

-> Szőke József: CSATANGOLÓ

TÖRTÉNELMI SÉTÁK SZLOVÁKIA LEGSZEBB TÁJAIN