Macskaürülékből készül a világ egyik legdrágább kávéja


A kopi luwak egyeseket taszít, másokat kíváncsivá tesz. A kopi luwak, vagyis a cibetmacska kávé különleges ital, amely ürülékből kinyert kávészemekből készül. Sokan csak a Bakancslista című film révén hallottak róla, de valójában régóta népszerű. Az egyedi előállítási folyamat korlátozott mennyiségben teszi lehetővé a kopi luwak termelését, ezért nagyon drága a kávé.

Neve indonéz eredetű, a kopi kávét jelent, a luwak pedig a délkelet-ázsiai cibetmacska elnevezése. A kopi luwak kávé cibetmacskák ürülékéből származó, emésztetlen kávészemek felhasználásával készül. Ezek a különös kinézetű, macskaszerű állatok elsősorban éjszakai életmódot folytatnak. Kedvelik a fák gyümölcseit, a kávécserje termését is. Természetes élőhelyük Dél- és Délkelet-Ázsiától Észak-Indiáig és Kína déli részéig terjed.

cibetmacska

A kopi luwak története

A kopi luwak eredetileg a szegények kávéja volt. A gyarmati időkben a gyarmatosítók szigorúan megtiltották az őslakosoknak, hogy kávét igyanak. Az emberek rájöttek, hogy a cibetmacska megdézsmálja a kávéültetvényeket, és a legérettebb kávécseresznyéket fogyasztja el. Az emésztés során a kávészemek épségben távoznak. A helyiek összegyűjtötték ezeket a szemeket, megtisztították, és saját használatra megfőzték a kávét. Idővel kiderült, hogy a kopi luwak sokkal jobb, mint a gyarmatosítók által fogyasztott kávé.

Mikor a cibetmacska megeszi a kávécseresznyéket, csak a gyümölcshús emésztődik meg, a kávészemek változatlanul távoznak. A székletből kiválogatják a kávészemeket, amelyeket alapos tisztítás, szárítás és pörkölés után kávé formájában használnak fel. A cibetmacska emésztőnedvei csökkentik a kávébab savasságát és koffeintartalmát, ezért lágyabb a kávé.

Sokáig a világ legdrágább kávéjaként ismerték, de ma már csak a negyedik helyen áll. A Black Ivory kávé, amely elefántok emésztőrendszerén keresztül készül, ennél is költségesebb. Szlovákiában egy 100 grammos kopi luwak kávécsomag ára körülbelül 40 euró körül mozog.

fotó: Flickr