„A Vadászat alapelvei. A Vadászat a vadász számára egyrészt alkalom a szigorú önfegyelem gyakorlására, másrészt eszköz a többi élőlény megismeréséhez és megértéséhez. Megtanít gondolkodni, szabadságszeretetre, jó ízlésre és tiszteletre nevel. Elvezet a természet és a hozzá tartozó jelenségek elmélyült megfigyeléséhez. A Vadászat megfelelő irányba tereli a vadász személyiségének alakulását. Olyan etikai értéket fejleszt ki benne, amely nélkül a vadászat csupán ösztönök gyarló megnyilvánulása volna.”
Az idézet a Hobo Blues Band talán legnagyobb sikert aratott, mindig aktuális albumának, a Vadászatnak prológusa. Az idézett szöveg magasba emeli és fénnyel árasztja el magát a vadászt. De nem lennék jó újságíró, ha rögtön az elején nem jelezném a másik oldal meglétét is. Vuk oldalát. Aki félte és gyűlölte egyszerre a simabőrűt, aki ellen bosszút esküdött. Rábízom hát most az olvasóra, döntse el, beszélgetőpartnerem, a lakszakállasi Szuha Imre, melyik oldal jeles képviselője?
A Lakszakállasi Vadásztársaság elnökének, Szuha Imre házának teraszán ültünk le beszélgetni. Tulajdonképpen nem ő maga fogadott a kapuban, hanem Ajax, a hétéves német vizsla. Nagyon okos, csendes kutyus. Gyorsan összeismerkedtünk, a fül- és nyakvakarást már barátságos csóválással köszönte meg. Sem ő, sem az Erdélyből származó jack russel nem adott ki egyetlen hangot sem. Nem úgy a magas kennelben repkedő, pörölő hullámos papagájok, nimfák és barabandok. Ők bezzeg egymás szavába vágva üdvözöltek vagy fejezték ki véleményüket a kánikulával vagy a szomszéd kertjével kapcsolatosan. Ez utóbbit jómagam nem láttam ugyan, de a Szuha-porta után nem is nagyon érdekelt. Vendéglátóm ugyanis igazi természet gyermeke: az udvaron hatalmas, sűrű, méregzöld fák és bokrok sorakoztak, rajtuk több helyen madárfészkek. Az állatok is tudják, hol jó lenni. Pedig – ismétlem – Szuha Imre vadász. A helyi vadásztársaság elnöke.
„1952-ben alakult meg Lakszakállason a Vadásztársaság. A vadászat, mint olyan, komoly múltra tekint vissza. A vad kordában tartása mellett nemesi szórakozás is. Édesapám alapítótagja volt ennek a szervezetnek, úgyhogy elmondhatom, hogy gyermekkoromat is nagyban meghatározta a vadászat. Már egészen kicsiként is felfigyeltem, hogy vannak fegyverek a háznál. Legjobban azt sajnálom, hogy együtt sosem vadásztam édesapámmal, ezt már nem érhette meg. Tízévesen volt először légpuska a kezemben, azóta forgatom a puskát. Hivatalosan 1991. április 24-től vagyok vadász”
– mesélte Szuha Imre, aki a Lakszakállasi Vadásztársaságnál hosszú ideig vezetőségi tag volt. A vadászház gondnoki tisztjét is betöltötte. Az ő felelőssége volt az épület tisztán és rendben tartása, környezetének gondozása, a rendezvények helyszínének biztosítása. 2022-ben majdnem összhangú szavazással elnökké választották. Mert a 18 fő + 2 várólistás tagság tudta, hogy szívvel-lélekkel végzi majd elnöki teendőit.
„Legfontosabb feltétele annak, hogy bárki a vadásztársaság tagjává válhasson, hogy rendelkezzen jól kiképzett, a vadászatnak megfelelő tudással rendelkező vadászkutyával. Ezenkívül három éven át aktív önkéntesnek kell lennie a várományosnak. Ez azt jelenti, hogy a tagsággal együtt részt vesz a különféle rendezvényeken, brigádokon. Besegít a társaság munkájába, napi teendőibe. Szorgalmasnak kell lennie, és láttatni, hogy valóban érdemes a tagság bizalmára. Ennek pontosan vezetett jegyzőkönyvei vannak. Amiatt is szükséges ez, mivel a társaságnak komoly szabályai vannak. Egyik ilyen, hogy minden tag kötelezően harminc brigádórát kell ledolgozzon évente. Ez alól az elnök sem kivétel! Ez a 30 óra feljogosítja a tagot, hogy nyúl- vagy fácánvadászatkor meghívhat egy vendéget”
– avatott be belső szabályaikba az elnök. Arra a kérdésemre, hogyan lehet pontosan meghatározni a vadászatot, úgy válaszolt, embere válogatja. Mert van, akinek csak hobbi, szenvedély, esetleg presztízskérdés maga a tagság, ám vannak, akik komoly munkaként, felelősségként tekintenek rá. Személy szerint naponta kijár a vadászházhoz. Ellenőrzi, minden rendben van-e, és takarosan tarja az épületet és annak közvetlen környezetét. Vásároltak dagasztógépeket is, hogy egy-egy rendezvényük során a popmás vadgulyáshoz helyben készült lángossal szolgálhassanak. Odafigyel a vadakra is: itatót szedetett nekik. Ez azt jelenti, hogy bágerrel a kiszáradt árkokat kicsit feltúratta, hogy újra feltörjön a víz.
„Nyúl, fácán, őz – ezek a vadászható fő vadak. Ragadozókból megtalálható nálunk a róka, megjelent a borz is. Lakon még nem láttunk ugyan, de Csicsónál már lőttek aranysakált is. Eddig nem volt jellemző, most viszont már egyre gyakoribb, hogy találkozunk vaddisznóval és szarvassal is. A szárnyas vadak vadászata egészen speciális, mivel vadászterületünk közel 80%-a madárvédelmi terület. Ez azt jelenti, hogy nem ritkíthatjuk például a szarka-, a dolmányos varjú- vagy a szajkó állományát. A dolmányos (vagy hamvas) varjú nagy károkat okoz, mert megeszi a tojásokat, a kis fácánokat, kis nyulakat akár. A hivatalos indoklás, amiért a dolmányos varjakat és a szarkákat tartják, mert a kék vércsének fészkelőhelyet akarnak biztosítani. Ez utóbbi azonban nem rak fészket, hanem elfoglalja a varjak, szarkák által üresen hátrahagyottakat. Most ott tartunk, hogy van talán egy vagy egy pár kék vércse felénk, viszont túlszaporodott a dolmányos varjú és a szakra is”
– számolt be küzdelmeikről is Szuha Imre. Hozzátette, a vadászat nem csak arról szól, hogy fogják a puskát, és elejtik a vadat. Említettem már, hogy itatókat alakítunk ki. Szeptembertől februárig etetik a vadat. Minden vadászhoz két etető tartozik, amelyeket köteles ebben az időszakban feltöltve tartani. A szövetkezettől szoktak másodosztályú tört kukoricát venni, ezzel táplálják a vadakat.
„Hatvanadik születésnapomra lőttem meg a hatvanadik vadat. Szép, kerek történet lett így. A legnagyobb egy szarvasbika volt, amit kilőttem. Ezenkívül ejtettem már el dámvadat, zergét – ezt Csehországban, egy meghívásos vadászaton. Hogy van-e olyan vad, amit vadászként szeretnék lőni? Lehet, furcsa lesz a válaszom, de nálam ez a borz. 1991 óta vadászom, de azóta élőben talán csak kétszer láttam ezt a vadat. És még a fajdkakast sorolnám ide. Sokan sokkal nagyobb ragadozókat mondanak egy ilyen kérdésre.“
– búcsúzott tőlem Szuha Imre, akit az egész családja szívesen támogat szenvedélyében. Még ejtettünk pár szót a vadételekről. Azt mondta, ő a vaddisznópörköltre esküszik, mert nagyon ízletesnek találja az állat édeskés húsát. Meglepett egy üveg repcemézzel is, ugyanis állatszeretete a méhekre, méhészetre is kiterjed. Mesélt a vadász, mesélt az erdő. S nekem élmény volt hallgatnom.
fotó: a szerző