Ami Zselíznek a Sacher-torta, Gútának a kattancs, Izsának a rétes, az Kürtnek a kőtés. Vagy biracs. Vagy csíramálé. Vagy csiripiszli. Mindegy, melyik nevén nevezzük, aki ismeri, rögtön tudja, hogy sárgától barnás árnyalatig terjedő, kásás ételről van szó, melyet elsősorban a böjti időszakban fogyasztottak eleink. Ez volt akkoriban az édesség. Búzacsírából készül, liszt és víz hozzáadásával. Az Érsekújvári járásbeli Kürt községben immáron 19. éve fesztivált is szerveznek a kőtésnek.
Idén tulajdonképpen mindenben megnyilvánult, hogy Kürt nemcsak a boráról, illetve a nagyon csinos Vöröskeresztes hölgyekről híres, hanem biracsban is nagyhatalom. Ugyanis a fesztivált immáron hagyományosan versennyel is egybekötik. 2024-ben harminckét nevező sütötte meg odahaza a saját szájízének legmegfelelőbb édességet, és nevezte a megmérettetésre. A legjobbak Arany Kőtés díjban részesültek. Öt ilyen elismerést osztottak ki, és idén bizony mindegyik díj kürti versenyzőnél landolt. Sőt! Kürti nevező vehette át a Vándor díjat és a Közönség díjat is.
A böjti édesség készítésekor fontos, hogy csíráztatás előtt a gabonaszemeket egyesével át kell válogatni, ugyanis sérült darabokkal nem szabad foglalkozni. Ellenkező esetben a csíra megromlik, megrohad, megpenészedik. A liszt fajtája a kása állagát képes befolyásolni, igazából ízlés dolga.
A csírázási folyamat utolsó fázisa nagy körültekintést igényel. Ha a csíra hegyei zöld színbe váltanak, a kőtés keserű lesz. Ha a csírák már szép fejlettek, le kell darálni. Erre a legjobb húsdarálót használni. Ehhez megy a liszt és a víz, majd az egész sütőbe. Fontos, hogy sütés előtt egy darab nádszál kerüljön bele, amin keresztül majd távozik a levegő. Sokan a barnásra, ropogósra sült tetejű kőtésre esküsznek.
Az idei Kürti kőtésfesztiválon is neves zsűri kóstolta a beérkezett pályaműveket. A látvány- és ízzsűrizés titkairól, trükkjeiről Viola Miklós, Nyitra megyei képviselő, gútai sebészorvos adott bővebb felvilágosítást portálunknak.
„Nagyon szeretem a kőtést, és külön öröm, hogy a pácienseim ezt tudják rólam. Így gyakran előfordul, hogy meglepnek egy-egy tálka otthon sütött biraccsal. Személyesen még sosem készítettem, talán majd a lányom rákap az ízére. Bizakodom, hogy így lesz, már csak azért is, mert az utóbbi időben egyre több fiatalt látok a kürti fesztiválon a nevezők között.
Először a látványt pontozzuk. A tálalás nem mérvadó, de már szokásos, hogy abban az edényben kerüljön a zsűri szeme elé, amiben megsült. A jó kőtés aranysárga árnyalatú. A szürkébb, sötét színnel bíró tételek sajnos többnyire keserűek”
– kezdte szakértői szavait a sebész, majd hozzátette, állagát tekintve az arany középút a nyerő: se nem folyékony, se nem kemény. Az is fontos, tette hozzá, hogy ne álljon alatta a folyadék. Ízvilágban pedig egyértelműen az édesség dominál. Mivel ennek az ételnek éppen ez a célja, hogy a szigorú böjti ételek közé édes pillanatokat csempésszen.
„Annak idején a kőtés a szegény emberek eledele volt. Mára már elmondhatjuk, hogy reneszánszát éli. Fontos megemlítenem, hogy hivatásom szemszögéből is hozzászóljak, hogy nagyon egészséges ételről van szó. Sok benne a vitamin és az enzim, valamint a rozs. Kívánom, hogy terjedjen el a készítése és a fogyasztása minél szélesebb körben, ugyanis ez hozzájárul az egészséges életvitelhez”
– mondta Viola Miklós, mielőtt visszaengedtem a zsűri asztalához. Az idei Arany kőtés díjazottjai:
1.Küri nyugíjasklub
2.A 22. számú Majer István Cserkészcsapat, Kürt
3.Kovács Dávid, kürti lakos
4.Szendi Erika, szintén kürti lakos
5.Csada Varga Bianka
A kőtések versenyét kultúrműsor vezette fel: helyi iskolások léptek színpadra. Több kézműves is kínálta portékáját, többek között a cserkészek által készített több száz megvásárolható kőtést. Jó hosszú sor kígyózott a standjuk előtt: mindenki kíváncsi volt a kürti csodára.
Mivel a kőtés alapanyagai kizárólag természetes alapanyagokból áll, 20-22%-nyi természetes cukortartalommal bír, cukorbetegek is fogyaszthatják. Azt javaslom, higgyünk Viola Miklós doktor úrnak, és még ha nincs is kedve sokaknak bíbelődni az elkészítéssel, szerencsére sok helyi termelő foglalkozik a kőtéssel, biztosan megtaláljuk a saját ízvilágunknak behízelgőt.
fotó: a szerző