Az idén 75 éves Csemadok történetének „hőskorában, “a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben nagy látogatottságnak örvendtek az évente megrendezendő járási dal- és táncünnepélyek. Bemutatkozási lehetőséget biztosítottak az alapszervezetek mellett működő éneklő-és tánccsoportoknak, népdal-és nótaénekeseknek, zenekaroknak.
A Nagykürtösi járásban valójában Nagycsalomján honosodott meg a járási dal-és táncünnepély. Az ottani Béke-parkban megépült szabadtéri színpad várta a rendezvény szereplőit, közönségét. Az akkoriban ismert magyarországi nótaénekesek, táncdalénekesek közül, részben közönségcsalogatónak is szánva, mindig fellépett valaki a műsorban.
Nem is tudom miért, a rendszerváltás utáni években elvesztette „leánykori “nevét a rendezvény, és a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya 1994-től, vagyis immár 30 éve Juniális név alatt rendezi meg a kulturális ünnepélyt. Nemcsak a név változott, de évek múlásával a helyszín is fokozatos változáson ment keresztül. Ma már olyan impozáns fedett szabadtéri színpad várja a kultúra kedvelőit, amilyen nemhogy a széles környéken, de még sok városban sincs. Nevet cserélt a park is, amely a település neves szülötte, Fayl Frigyes kiváló zenepedagógus nevét viseli.
Az idei, jubiláló Juniális június 9-én került megrendezésre. A kulturális ünnepélyt Pásztor Roman, a község polgármestere és Kliment Éva, a Területi Választmány statutárius képviselője nyitotta meg. Ezt követően megkoszorúzták Fayl Frigyesnek a színpad falán elhelyezett emléktábláját.
A mintegy háromórás műsorfolyamban elsőként Nagy Terézia vezetésével az ipolynyéki Palóc hagyományőrzők léptek színpadra helyi és Ipoly menti dalokból összeállított hangulatos produkcióval. Harmonikán közreműködött Kukolík Károly. Újdonságnak számított, hogy az ipolybalogi Bukréta hagyományőrző csoport (vezetője: Lőrincz Sarolta Aranka) népdalait Adorján István budapesti dudaművész kisérte.
Évek óta visszatérő szereplője a rendezvénynek Rimóci Gábor nagycsalomjai hagyományőrző, akinek szép citerajátéka megérdemelten kapott nagy tapsot.
Ezúttal sem hiányzott a rendezvényről az ipolyszécsénykei Rózsaszirom éneklőcsoport Kelemen Mária irányításával, valamint a bussai Melódia asszonykórus (vezetője: Bombor Ivett), amely örökzöld melódiákkal színesítette a műsort. Kitett magáért a hat évvel ezelőtt alakult csábi Szeder Kórus Zaťko Veronika vezetésével. Első alkalommal szerepelt zenei kíséret mellett a népes csoport, amelyben a tizenévesektől a 70 évesekig minden korosztály képviselteti magát.
Vendégegyüttesként vett részt a kulturális ünnepélyen az 1972-ben alakult és számos szakmai díjjal büszkélkedő százdi citerazenekar. A Borka László vezette együttesben helyet kaptak az ifjú citerások is.
Retró hangulat zárta a rendezvényt a csábi Meteor együttes még élő alapító tagja, Balga Ferenc közreműködésével. Szintetizátorán a múlt század 60-as, 70-es éveinek slágereiből nyújtott egy csokorra valót a nézőnek.
Apropó, nézők. Hát, mit mondjak, nem telt ház előtt zajlott a rendezvény. Ha szereplők, miután bemutatták műsorokat, nem ültek volna be a nézőtérre, igencsak sok ülőhely maradt volna üresen. Azt még úgy ahogy megértem, hogy a közeli falvakból az emberek nem mutattak különösebb érdeklődést a rendezvény iránt, de azt már nehezebben tudom elfogadni, hogy a helybeliek sem nagyon „csipkedték “magukat. Holott minden kulturális programnak, összejövetelnek közösségmegtartó ereje van. Arról nem is szólva, hogy a lanyha érdeklődés bizonyos mértékben kedvét szegheti a fellépő csoportoknak.
Annyit mindenképpen szükséges elmondani a kulturális ünnepély margójára, hogy Kliment Éva, a Juniális főszervezője jóformán egymaga szervezte a rendezvényt. Időben megszólította a járásban működő Csemadok-szervezetek elnökeit, hogy biztosítsák a szervezetük égisze alatt működő éneklőcsoport fellépését a műsorban, ám kevés helyről reagáltak felkérésére. Ennek egyik oka lehet az is, hogy a csoportok egy részét nincs, ami motiválja, s ennél fogva évek óta stagnálnak, rosszabb esetben, megszűntek működni.
fotó: a szerző