A főzés kikapcsolódás is lehet


Dömény Ivett 2017-ben úgy döntött, hogy főzést szeretne oktatni, ezért beiratkozott egy szakácsiskolába. Pár évvel később megalapította az Ivitaly-t, hogy tudását másokkal is megoszthassa. Az Ivitaly kurzusok igazán kreatív és sokszínű gasztroélménynek számítanak, hiszen a résztvevők nem csak főznek, hanem szórakoznak, díszítenek, kikapcsolódnak és sok újdonsággal is megismerkedhetnek. Ellátogattunk az egyik gyermektanfolyamra, hogy megtapasztaljuk, milyen is az Ivitaly életérzés. A menü a következő volt: gyros pitában, hamburger, és tiramisu. A képek magukért beszélnek.

A főzés után a szakácsok teli pocakkal hazaindultak, Dömény Ivett pedig a kérdéseinkre válaszolt.

Honnan jött az ötlet, hogy főzést oktasson másoknak?

2017-ben, amikor még a gimnáziumban tanítottam, beiratkoztam távúton szakácsnak és cukrásznak. Nem tetszett, amiket tízóraira ettek a diákok az iskolában. Azt gondoltam, megmutatom, hogy lehet otthon sokkal táplálóbbat, egészségesebbet, és finomabbat főzni annál, mint amit a büfékben árulnak. Szerettem volna főzést oktatni kicsit más stílusban – nem hagyományos csallóközi, hanem gyorsabb, mediterrán jellegű ételek sok zöldséggel, és nem túl hosszú sütési/főzési idővel. Egyre több ötletem lett, később rájöttem, hogy a saját elképzeléseimet meg tudom valósítani otthon, mert van helyiségem a kurzusok lebonyolítására. Miután befejeztem a cukrász- és szakácsiskolát, elkezdtem gyerekekkel főzni. Rájöttem, hogy főként a szülőket kell arra tanítani, hogy olyan házias ételeket készítsenek, melyek nem igényelnek félnapos munkát. Lehetséges az, hogy két óra alatt akár három fajta ételt elkészítsünk. Miközben főzöm az aznapi ebédet, pácolhatok másnapra húst, amit dobozba rakok, és ezáltal holnapra is félig megvan a házi étel.

A tanfolyamokon milyen ételeket főzhetnek a résztvevők?

Hangsúlyban vannak az olasz konyha specialitásai – a kelt tészták jó minőségű lisztekből – focacciák, pizzák, ciabatták, és ezekhez sok zöldség. A húsételek közül pedig a cacciatore, a szűzérme, és a nyúl az, amit az olaszok preferálnak. Fontos megemlítenem, hogy az olasz konyha mellett csokikészítés is zajlik nálunk. A kézműves csokigyáros Hanák Zoltán is itt tart tanfolyamokat. A csokoládé készítéséhez maximum 19 fok lehet a helyiségben, ezért az ő időszaka a tél, mert nyáron nem tudja temperálni a csokoládét.

A kurzusok mellett zártkörű főzőesteket is tart. Ezeket hogy kell elképzelni?

Szeretem a zártkörű esteket is, mikor nem egyénileg jelentkeznek, hanem egy adott társaságnak a saját ízvilága szerint készítünk ételeket. Volt már itt születésnap, leánybúcsú, és különféle csapatépítők is. A résztvevők főzés közben együtt szórakozhatnak, kikapcsolódhatnak. Egyszerre zajlik az ünneplés az élményfőzéssel.

Milyen előkészülettel jár egy-egy főzés?

A levezényelése az egésznek úgy tűnik, hogy spontán megy, de már előző este pontok szerint összeírom a menetet, hogy beleférjen az időbe minden – például, hogy mikor nyújtsuk a tésztát, mikor kapcsoljam be a sütőt, mikor kell tálalni. Már egy nappal előtte elkezdem a készülődést, hogy minden gördülékenyen menjen – bevásárolok, megtervezem az étlapot, előkészítem a hozzávalókat, megterítek. Általában háromféle étel készül egy kurzuson, fontos átgondolni a sorrendet, hogy melyikkel előnyös indítani. Igyekszem arra is odafigyelni, hogy mindenkinek adjak feladatot. A főzés után közös étkezéssel zárul a kurzus. Miután mindenki hazament, elmosogatok, és már a következőt tervezem.

Könnyű együtt dolgozni a gyerekekkel?

Igen, szerintem könnyű, mert mindenki nyitott. Az a legnagyobb öröm számomra, hogy szerencsére vannak visszatérők is.

Miért érdemes kipróbálni az Ivitaly főzőtanfolyamokat?

Főként a kikapcsolódás és az emberi kapcsolatok építése miatt érdemes. Azt vettem észre, hogy az emberek nagyon elszigetelődtek az utóbbi években, még a rokonok is ritkábban találkoznak. Ezeken a kurzusokon pedig idegen emberek beszélgetnek egymással, mesélnek az életükről. Sok mindent lehet fejleszteni a főzőtudáson kívül, ilyen például a kreativitás. Fontos még a főzés közben a munkamegosztás, az egymásra való odafigyelés, az empátia. Egy egészen más rálátást kapnak a résztvevők, hiszen a főzés kikapcsolódás is lehet. Nem úgy kell felfogni, hogy ez egy kötelező munka, hanem szórakozásnak is tekinthetem, ha jól érzem magamat közben.

fotó: a szerző