„Ha a mát túlélem, holnap szabad leszek”- ezzel a gondolattal tartotta magát életben Edit Eva Eger (97), a holokausztot túlélő magyar nő, aki immáron három kötet szerzője és pszichológusként a mai napig praktizál Amerikában.
Magyarországon született 1927. szeptember 29-én, Kassán. Edith gyermekként balettozott és tornázott, az olimpiára vágyott kijutni, azonban zsidó származása miatt megfosztották ettől a lehetőségtől. Az élete pedig 1944-ben teljesen megváltozott. Edithet és családját vagonokkal az auschwitzi haláltáborba deportálták. Először édesapjától választották külön, majd Josef Mengele az édesanyját is rögtön a gázkamrákba irányította. Edith és egyik nővére, Magda pedig bevonult a haláltáborba. Vőlegényét és rokonait is itt veszítette el.
Auschwitzon kívül még rengeteg koncentrációs és haláltábort megélt a testvérpár. Borzalmas körülmények között, éheztetve, élet-halál között teltek a napjaik, hónapjaik, míg végül 1945 májusában Gunskirchenben felszabadították őket. Edithet alig találták meg a sok halott között, tüdőbetegséggel és csigolyatöréssel szenvedett, amelyek még a mai napig befolyásolják életét.

A felszabadítás után Edith visszatért Kassára, ahol megismerkedett gyermekei leendő apjával, Éger Bélával, azonban 1949-ben, miután a kommunisták átvették a hatalmat, az Egyesült Államokba emigráltak férjével és kislányukkal. Amerikában egyetemre ment, azonban erre csak a negyvenes éveiben került sor, akkorra már háromgyerekes édesanyaként. Iskolákban tanított, majd a pszichológiának, a traumafeldolgozásnak szentelte, és azóta is szenteli az életét. Mára sokszoros dédnagymama lett és a világon szinte mindenhol olvassák könyveit.
Első könyve A döntés, melyben leírja a kislánykorától kezdve, a haláltáborokon át a mostani életét is. Megmutatja, ő hogyan szabadult fel lelkileg és mentálisan egy ilyen teher után és hogyan tudta még a legfájdalmasabb kínokat is feldolgozni. Mindeközben segítséget nyújt, hogy mi is felszabaduljunk a bennünk lévő börtönből, hiszen Edith azt mondja:
„A legrosszabb börtön nem az, ahová a nácik zártak, a legrosszabb börtön az, amit önmagam köré építettem.”
Második könyve Az ajándék, melyben gyakorlati tanácsokkal, inspiráló gondolatokkal lát el bennünket, melyekkel eljuthatunk mi is a szabadságig. Páciensei történetein át, 12 leckén keresztül mutatja be, hogyan tudunk meggyógyulni a minket ért sérelmekből és feldolgozni a mélyen bennünk gyökeredző gyászt és traumát.
Harmadik kötete pedig A balerina. Ez a könyv Edith legfrissebb könyve, idén ősszel jelent meg.
Végül pedig egy idézetet hoztam útravalónak A döntés című könyvből:
„És te is itt vagy. Itt vagy! A szent jelenben. Nem tudlak meggyógyítani téged -mint ahogy senki mást sem-, de ünnepelhetem a döntésedet, ahogy lebontod a tudatodban lévő börtönt, tégláról téglára. Nem tudod megváltoztatni, ami történt, nem tudod megváltoztatni azt, amit tettél, vagy amit tettek veled. De eldöntheted azt, hogyan élsz most. Drágám, dönthetsz úgy, hogy szabad leszel.”
fotó: Flickr