Az internet az egyik legfontosabb eszközévé vált mindennapjainknak. Majdnem mindent megkönnyít, ha jól használjuk - a kommunikációt, a munkát és a szórakozást is. Ám a technológia fejlődése számos negatív dolgot is magával hozott, főleg az adatok biztonságában. Egyre több személyes információt osztunk meg az interneten. Emiatt a kiberbűnözők is egyre többen lettek. Ők azok, akik az adatainkat megpróbálják megszerezni és visszaélni velük. Például, visszaélhetnek a bankkártyánk adataival is, ami nem játék.
Fontos, hogy megtanuljuk, hogyan védhetjük meg adatainkat az interneten. Használjunk megbízható vírusirtó szoftvert, és rendszeresen mentsük adatainkat. Íme néhány további tipp:
Használjunk erős jelszavakat
Sokan még mindig könnyen kitalálható és rövid jelszavakat használnak, mint például az 123456 vagy a „jelszó”, esetleg kiskutyájuk neve. Ezeket a jelszavakat percek alatt feltörhetik. Egy erős jelszó legalább 12 karakterből áll, tartalmaznia kell nagy- és kisbetűket, számokat vagy speciális karaktereket. Fontos az is, hogy minden egyes fiókhoz más jelszót használjunk. Néha nem árt cserélni őket.
Használjuk a kétfaktoros hitelesítést
A kétfaktoros hitelesítés még nagyobb biztonságot nyújt. Ilyenkor a bejelentkezéshez nem csak a jelszót kell megadni, hanem egy második azonosítót – például egy SMS-ben vagy emailben kapott kódot vagy ujjlenyomatot, arcfelismerést. Ezáltal a jelszó megszerzése nem elég a hozzáféréshez, ami megnehezíti a hackerek helyzetét.
Keress biztonságos az interneten
Fontos, hogy csak megbízható weboldalakat keressünk meg. Kerüljük a furcsa linkekre való kattintást.
Ne dőljünk be a nagy nyereményeknek
Bár sok nyereményjáték van az interneten, a legtöbb közülük kamu. Ha nem vesz részt nyereményjátékban, akkor biztosan nem fog nyerni. Ne higgyük el, hogy ok nélkül Iphone-t vagy 10 ezer eurót nyertünk. Ne adjuk meg adatainkat soha, bankkártya adatainkat pedig főleg ne. Fel kell ismerni a csaló e-maileket is, például, ha azt írják hogy csomagunk megakadt valahol, ezért fizetünk kell érte. Nézzünk utána mindennek, csak aztán cselekedjünk. Ha nem megy egyedül, inkább kérjünk meg egy hozzáértő személyt, ismerőst, családtagot.
szerző: Varga Ákos
fotó: Pixabay