Hogy a biztos biztos biztos legyen


A biztosítások világába kalauzoljuk az olvasót, megpróbáljuk a legérthetőbben, a legkevesebb sallanggal és bizony apró betűs rész nélkül megvilágítani a váratlan helyzeteket és a rájuk adott megfelelő, tökéletes válaszokat, sokrétű lehetőségeket. Ebben Molnár József és Zachar Erzsébet lesznek segítségünkre, az ő vezetésükkel igazodunk el akár a bonyolultabb kérdések útvesztőjében is.

Kezdjük egy sajnos hétköznapi eseménnyel: akár a rossz látási viszonyok, a csúszós útfelület, vagy akár egy kiugró vad miatt autóbaleset történik. Mit tanácsol a biztosítási szakember, hogyan érhetjük el, hogy a baj, ha már bekövetkezett, ne legyen még nagyobb, anyagilag még súlyosabb?

Kétféle autós biztosítás létezik: a kötelező és a balesetbiztosítás. A kötelező esetében az emberek nagy része a legolcsóbbat keresi. Érdemes azonban mégis figyelni a biztosító társaságok kínálatára, hiszen manapság már a kötelező biztosításokat is gyakran kínálják csomagban: az alap biztosítás mellé különböző kiegészítéseket lehet kötni, például bebiztosíthatjuk a szélvédőt vagy akár vadkár ellen is. Ám arra mindenképp felhívnám a figyelmet, hogy a kötelező mellé megkötött egyéb biztosítások, ha külön köti meg az ember, drágábbak, többe kerülhetnek, mint csomagban, balesetbiztosításként. A bosszúság igencsak nagy, ha valaki csupán egy-egy kiegészítő biztosítást kötött a kötelezőhöz, mert nem gondolt arra, hogy bármikor megtörténhet olyan eset is, melyre nem számított”

– tájékoztatott Zachar Erzsébet.

Balról: Molnár József, Zachar Erzsébet, Molnár Kata, a Capitol – Kooperatíva csapata
fotó: a szerző

Felmerül egy nagyon fontos kérdés, ami sokszor vitára is készteti az autósokat: tegyük fel, hogy kifutott elém egy őz, ütköztem vele, káreset történt: összetört például az egyik lámpám, az ütköző, a hűtőrács. Az őz elszaladt. Kell-e, érdemes-e ebben az esetben rendőrt hívni?

„Azt javaslom, ilyen esetben mindenféleképpen hívjon a károsult rendőrt. Ön olyan esetet említett, mikor az állat elszalad, de van olyan is, mikor a tetem a helyszínen marad, ezt eleve kötelező bejelenteni, hiszen az állat az adott térség vadászati-erdészeti társaságának tulajdona. A helyszínre érkező rendőr jegyzőkönyvet állít ki, mellyel aztán a biztosítóhoz lehet fordulni. Sok olyan biztosító van, akik meg is követelik ennek a rendőrségi jegyzőkönyvnek a kiállítását, ennek hiányában nem tudnak megfelelően eljárni. Ami pedig az autó megmosását illeti: kárfelméréskor hasznos, ha, úgymond, bizonyítékok maradnak a járművön. Ha rendőrségi jegyzőkönyv készül, akkor fotódokumentációt is kiállítanak, ez bizonyítani tudja, mi történt. Azért is javaslom a rendőrség értesítését, mivel többségünk nincs tisztában az egyes alkatrészek árával, nem tudjuk, mennyibe kerül egy új lámpatest, ütköző, hűtőrács vagy egyéb részek, és az esetek többségében bőven alá tippelünk, emiatt hoznak sokan rossz döntést, mikor úgy ítélik meg, az adott kár mértéke nem tartozik a rendőrség hatáskörébe”

– tanácsolta Molnár József, az iroda vezetője.

fotó: a szerző, pixabay