Egy Észak- és Dél-Amerikában, Délnyugat-Afrikában, Ausztráliában, valamint a Csendes-óceán déli régióiban őshonos burgonyafélék családjába tartozó cserje az évszázadok alatt meghódította a világot. Azt a pszichedelikus szert az amerikai kontinens őslakói is kiváltképp kedvelték. Hallucinogén mivolta miatt különféle szertartások szerves részeként szívták. Egyes törzseknek csak a nagyra becsült sámánjai és varázslói hódolhattak ezen szenvedélynek. Az Istenekkel, Nagy szellemekkel és az Ősökkel való csodás beszélgetések mind a dohány kiváltotta “kiváltságok” voltak. Az egyezségek, megállapodások és szerződések alkalmával is elszívták az erre alkalmas pipát. A rituális eseményeken felszálló tabak füstjéről úgy tartották, hogy a gondolatokat és imákat az egekbe, sőt az Istenekhez emeli.
Az idő előrehaladtával különféle dohánytermékek látták meg a napvilágot – ilyenek például a bagó, burnót, szivar, szivarka, pipadohány és a cigaretta. Ezen sokszínű paletta gyorsan teret hódított az “átlag” emberek világában. A nikotintartalmú termény ugyanis már pár “kipróbált alkalom” után függőséget válthat ki, melyről erős akaraterőt kívánó megpróbáltatások árán lehet leszokni.
A cigaretta, illetve a nikotin tartalmú társai idegmérgek. Az emberi szervezetre számtalan káros hatással vannak, melyek komoly egészségügyi problémákhoz, vagy akár halálhoz is vezethetnek. Az agy és az izmos serkentése, az adrenalin és a dopamin hormonok fokozott termelődése talán csábítónak tűnhet, ám amint a szer hatása elillant a szervezet levert és fáradt lesz, miközben újabb nikotin-adag után sóvárog.
A történelem folyamán oly különleges helyet elfoglalt, közösségeket összekovácsoló, néhol státusszimbólumként jelenlévő dohányt manapság ellenszenv kíséri. Több szervezet, kormány, vezető személyiség és híresség nyitja fel az emberek szemét a cigaretta és testvérei káros hatásai. Országok és államok küzdenek a súlyos szövődményeket kiváltó, családokat “megritkító” füstölnivaló ellen, miközben egész iparágak, modern technikák és eljárások, újítások és marketing kampányol a termékek mellett. Ezért az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezése nyomán 1988-tól május 31-én tartják a Dohányzásmentes Világnapot. Ezzel az akcióval nyíltan szólalnak fel a dohányzás ellen, valamint szeretnék felhívni a világ figyelmét ezen szenvedély cseppet sem elhanyagolható veszélyeire.
Ezt a “mellette-ellene, jótékony-káros” harcot mutatja be, valamint az iparág fény és árnyoldalait járja körül az e heti filmajánló.
-> Köszönjük, hogy rágyújtott! – amerikai vígjáték Aaron Eckhart főszereplésével
fotó: pixabay