Heti filmajánló


Ki ne hallott volna a 19. század egyik legnagyobb elméjéről, illetve annak legismertebb találmányáról? Alfred Bernhard Nobel neve egyet jelent a dinamittal. A fegyverkezési célokra oly előszeretettel használt szerkezet valójában békés érdekkel született. Ugyanis a bányászok munkájának megkönnyítése, illetve a vasút- és alagútépítés eljárásának gyorsítása volt a célja. A találmányt 1866-ban, a németországi Hamburg melletti Krümmelben találta fel, majd pedig egy évre rá, 1867-ben szabadalmaztatta is.

Az Alfred Nobel által létrehozott Nobel-díj alapításának részletei homályosak, ám nagy valószínűséggel hozzájárult egy kellemetlen tévedés. Amikor, 1888-ban, Nobel a franciaországi Cannes városkában tartózkodott, testvére, Ludvig életét vesztette. Az újságírók összekeverték a két testvér, így tévedésből Alfred halálhírét közölte a Le Figaro újság. A nekrológ szövege, valószínűleg megérintette Nobelt, mely így hangzott: „Le marchand de la mort est mort”, vagyis „Meghalt a halál kufárja.” Alfred Nobel, aki a dinamitot békés célokra szánta, valószínűleg magára vette a kijelentést, és úgy határozott, hogy valami jót is tegyen… A kiváló motiváció hatására, Nobel 1895. november 27-én kelt végrendeletében meghagyta, hogy vagyonának kamatjával minden esztendőben díjazzák az arra érdemeseket – vagyis azokat, akik komoly előrehaladásokat értek el a fizika, kémia, fiziológia, orvostudomány, irodalom terén, illetve komoly erőfeszítéseket tettek a békéért.

Alfred Nobel 1896. december 10-én hunyt el sanremói lakásában. A szívrohamban elhalálozott férfi holttestét hazaszállították Svédországba. Ennek emlékére, ezen a napon adják át a szakterületeiken komoly mérföldköveket elért tudományos eredményeikért kiérdemelt díjakat, illetve pénzjutalmat a tudósoknak. Egyedül a béke Nobel-díjat kaphatják meg szervezetek, melyre nem egy esetben volt már példa. Az elismerések „területei” 1968-ban bővültek a Közgazdasági Nobel-emlékdíjjal. A hivatalosan Alfred Nobel-Emlékdíjnak nevezett kitüntetést a Svéd Bank kezdeményezte fennállásának 300. évfordulója alkalmából.

Rosamund Pike (Marie Curie)

A következő filmben, bár nem Alfred Nobel, ám egy híres Nobel-díjas géniusz igaz története került feldolgozásra.

-> Radioaktív – angol-magyar életrajzi dráma, romantikus film, 2019

fotó: wikipédia