Hallgatói érdekképviselet így is, úgy is


Új elnöksége van a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzatának. Az Egyetemi elnök (EHÖK) Žemlička Adrián lett, a Református Teológiai Kar (RTK) elnöke Noszkai Ágnes (ő nem tudott személyesen részt venni az interjún, az online térből válaszolt), a Gazdaságtudományi és Informatikai Kar (GIK) elnöke Sipos Dávid és a Tanárképző Kar  (TKK) elnöke Szabó L. Dávid. Velük beszélgettem és kérdeztem ki őket a terveikről HÖK elnökökként. A mandátumaik két évre szólnak.

Adrián, miért érezted úgy, hogy megfelelő jelölt lennél kari EHÖK elnöknek?

Azzal, hogy két évig dolgoztam, mint kari elnök a Tanárképző Karon nagyon sok tapasztalatot szereztem és betekintést nyertem magába az egyetemi politikába is és egyrészt úgy éreztem, hogy szükséges szintet lépni, másrészt pedig új kihívásokat kerestem és úgy éreztem, hogy az egyetemnek szüksége van egy olyan személyre, amely előre tudja vinni. Kormányozni tudja.

Ági, mit gondolsz, az előző elnökség jó munkát végzett?

Igen, véleményem szerint az előző elnökség is beletette szívét, lelkét, és közös együttműködéssel haladtak előre. Nagyon sok mindent megvalósítottak, és méltóképpen képviselték a Selye János Egyetemet. Az előző elnökség számos sikeres rendezvényt és programot megvalósított.

Tulajdonképpen a jelenlegi elnökséggel próbáljuk majd az ő példájukat követni, és mi is felelősségteljesen állunk majd az akadályok elé. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy meghalljuk a hallgatóság hangját, és azok alapján cselekedjünk. Célunk, hogy továbbvigyük az előző elnökség által megkezdett pozitív változtatásokat, és újabb ötletekkel és megoldásokkal gazdagítsuk az egyetem életét.

Dávid, GIK HÖK elnökként miben látod a hallgatói önkormányzat legfontosabb feladatát?

A HÖK legfontosabb feladata a hallgatói érdekképviselet így is úgy is, ahogy nézzük. Ezért azt mondom, hogy szeretnék a HÖK-be olyan embereket, akikre lehet számítani. A közösségépítés roppant fontos. Mindezekért szervezünk olyan programokat és azért veszünk részt egyetemi programokban, hogy a hallgatókat közelebb hozzuk egymáshoz.

Dávid, mik a legsürgősebb teendők számodra TKK HÖK elnökként?

Diéta (nevetnek). Jelen pillanatban például a kari szenátus felbomlik és új szenátus alakul majd szeptembertől és számomra nagyon fontos az, hogy én a hallgatókat képviselem és ők választottak engem ezért én szeretném őket a lehető legmagasabb számban képviselni. Így lehetnénk a legerősebbek. A jelenlegi célom, ami igazán most aktuális és megvalósításra vár az az, hogy megfelelő számú új jelölttel tudjunk részt vállalni a kari szenátus munkájában, amin jelen pillanatban dolgozunk és ügyködünk. Hogyha sikerül, akkor Szlovákiában az egyik legerősebb kari hallgatói szenátus lenne. Tehát a GIK-nek van hová felzárkóznia (Sipos Dávidra néz, mind nevetnek).

Ági, mik a hosszútávú terveid RTK HÖK elnökként?

Hosszú távú terveim között szerepel megerősíteni a HÖK szerepét az egyetemi döntéshozatalban, valamint fokozni a hallgatóság részvételét különféle projektekben, Erasmus + programokban, legyen szó akár BIP vagy fél éves külföldi tanulmányi mobilitásról. Célom egy jól működő közösség kiépítése, akik minden körülmény között a hallgatóság érdekeit képviselik és kiállnak az elveik mellett. Prioritásom a különböző rendezvények és programok szervezése, amelyek nemcsak szórakoztatóak, hanem oktatási szempontból is hasznosnak minősülnek. A jövőben szeretnék olyan rendezvényeket és programokat szervezni, melyek hosszú távon is előnyösek lesznek az egyetemünk számára.

Dávid, TKK HÖK elnökként mit gondolsz, mi az, amiben a hallgatói önkormányzatnak legtöbbet fejlődnie kéne?

Azt gondolom, hogy nem csak a HÖK-re, de mindenkire igaz ez: a legnagyobb fejlődésnek a szükségességét azt a közhangulatban érzem. A HÖK-ön belüli kommunikáció milyenségében látom. Azt gondolom, hogy akármennyire is tehetséges emberek gyűlnek össze, ha az nem talál táptalajra, akkor a legjobb emberek sem tudnak jó eredményeket elérni. Szerintem, ha akár kevésbé tehetséges emberek is motiváló közegbe kerülnek, akkor viszont a közepes tehetségű emberek is tudnak nagyon jó dolgokat csinálni, ezért a legfontosabbakat abban látom, hogy mindenki a megfelelő, egészséges, motiváló környezetben tudjon együtt dolgozni, amihez elengedhetetlen a tagoknak a pozitív hozzáállása, az egymáshoz való viszonyulása, az egymáshoz való szólásuk milyensége, mert ezek nélkül a hatékony munka nem képzelhető el véleményem szerint.

Adrián, mint EHÖK elnök, mennyire látod jónak a kommunikációt az egyetem vezetősége és a hallgatói önkormányzat elnöksége közt?

Szerintem az egyik legfontosabb dolog, amit mi HÖK tudunk tenni az, hogy jó kapcsolatot ápolunk az egyetem vezetőségével és ezzel olyan problémákat tudunk megoldani nagyon egyszerűen, ami egy átlagos hallgatónak szinte lehetetlen lenne. A kapcsolat szerencsére nagyon jó, megpróbálunk mindenben, amiben csak tudunk segíteni az egyetem vezetésének. Amit szerencsére az egyetem vezetése úgy érzékel, mint partnerséget és ha ez így tovább tud folyni, akkor olyan lehetőséget tudunk biztosítani a hallgatóknak, ami semelyik másik szlovákiai egyetemen nincsen.

Az elnöki képen balról-jobbra: Sipos Dávid, Zemlicka Adrián, Szabó L. Dávid.

Dávid, GIK elnökként szerinted miért érdemes HÖK-ösnek lenni?

GIK elnökként azt tudom mondani, hogy azért érdemes HÖK-ösnek lenni, hogy megismerd minden apró működési pontját az egyetemi gépezetnek és így együtt tudj működni az összes hallgatóval, az összes lehetőséggel tudj élni, amit nyújt az egyetem és ezt fel tudd használni.

Ági, milyen lehetőségeket kínáltok a hallgatóknak, mint HÖK?

Rendkívül sok lehetőséget kínálunk a hallgatóknak: számos kulturális, sport- és szakmai rendezvényt szervezünk, közösségi programokat, szakmai workshopokat és képzéseket, ösztöndíj lehetőségeket, bálokat, quiz- és filmesteket, gólyatábort, kari napokat, tudományos programokat, jótékonysági gyűjtéseket. A hallgatók bekapcsolódhatnak a HÖK munkájába, és értékes tapasztalatokra tehetnek szert. Mindenki meg tudja mutatni a maga tehetségét, hiszen részt vehetnek a kommunikációs vagy rendezvényszervezési csoport feladatkörében is, megoszthatják szubjektív véleményüket és ötleteiket is. Valamint lehetőséget kínálunk a hallgatóknak, hogy önkéntes munkában vegyenek részt. Rendszeresen értesítjük a hallgatóságot a legfontosabb eseményekről, hírekről és történésekről.

Dávid, ezt nem GIK elnökként, de HÖK-ösként kérdezem: ha van egy történet, amit kiemelhetnél, mióta a HÖK tagja vagy, mi lenne az?

A legelső HÖK-ös gólyatáborom, amikor egy önkormányzati tag, én, mint friss HÖK-ös azt láttam, hogy együtt működik egy szervezet, úgy tud irányítani mindent, ahogy az elképzelhetetlen külső szemlélőként. Minden apró dolgot úgy tud kezelni a HÖK, ahogyan ezt nagy vállalkozások sem tudják csinálni. Mi arra vagyunk képesek, hogy úgy irányítsunk és úgy működjünk együtt velünk egyidős emberekkel, hogy saját magunk tudjunk létrehozni egy olyan tábort, amiben nem találni kivetnivalót.

Adrián, rektorúrtól hallottam, hogy amit a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata képvisel, az ritkaság Szlovákiában. Miért?

Nagyon egyszerű, mert maga ez a fajta HÖK egyedi Szlovákiában, mert olyan struktúrával rendelkezünk, egy olyan csapattal, olyan jogi alapokkal rendelkezünk, amely semelyik más Szlovák egyetemen nincsen, amely olyan mértékű önállóságot és erőt ad nekünk az egyetemen belül, amely még példátlan Szlovákián belül.

Dávid, Mindenkit kedvelsz a saját, TKK HÖK tagjaid közül?

Nyilvánvalóan, ahol emberek együtt dolgoznak, ott lesznek konfliktusok, itt is vannak nézeteltérések. Azon van a hangsúly, hogy az adott, érintett tagok, hogyan tudják egymással megoldani, hogyan tudnak egymásra reagálni, hogy a közösség ezeket a konfliktusokat, hogyan ítéli meg. Ha ezek a konfliktusok a közösségben táptalajra találnak és el tudnak fajulni, az semmiféleképpen nem jó, azonban egy közösség akkor jó, ha vannak konfliktusok és azokat az adott közösségen belül a leggyorsabban, legnyíltabban meg tudják oldani. Nyilvánvalóan senki nem szerethet mindenkit, de a konfliktusokat meg kell oldani.

Riedly Miklós Kristóf

fotó: Mészáros Barnabás