A Psychrolutes marcidus, közismertebb nevén blobfish vagy kocsonyahal, a skorpióhal alakúak rendjébe, azon belül a Psychrolutidae családba tartozik. A görög eredetű név jelentése: hideg vízben fürdött. Ez az állat 2013-ban elnyerte a világ legrondább állatának címét az Ugly Animal Preservation Society és a British Science Festival szavazásán.
A blobfish elsősorban Ausztrália és Tasmania mélyebb vizeiben fordul elő, 100 és 2800 méter közötti mélységben. Leggyakrabban 800 méter környékén találják meg. A mélytengeri halászat terjedése miatt egyre több példány kerül felszínre, ami veszélyeztetheti a faj fennmaradását, mivel pontos egyedszáma ismeretlen.
A kocsonyahal legnagyobb példányai 30 centiméteresek. Izomzata az evolúció során kocsonyás szövetté alakult, amely segíti a vízben való lebegést, mivel az úszóhólyag nem működik hatékonyan a mélyben lévő nagy nyomás miatt. Nincs pikkelye, szája nagy és széles. Külsőleg ijesztő, de az emberre teljesen ártalmatlan, fogyasztani nem lehet.
A blobfish sodródva közlekedik a mélyben, a tengerfenék közelében. Rendkívül energiatakarékos életmódja miatt kevés táplálék kell neki. Táplálkozása egyszerű, mindent megeszik, ami a szájához ér, de elsősorban a rákokat szereti.
A faj külső megtermékenyítéssel szaporodik. A hím az ikrák felett lebegve védi azokat, elfogyasztja a petéket fenyegető élőlényeket.
Fotó: Flickr