Augusztus 6-10. között egy szűkkörű művésztábort szerveztek meg a Csontváry Emlékházban, mely során a festészet szerelmesei Csontváry Kosztka Tivadar szellemiségében alkothatták meg saját műveiket.
A műhelymunkát Kiss Viktor festőművész vezette, akitől a résztvevők rengeteget megtudhattak a képteremtéstől, a képelemzésről és a festészeti elemek olvasásáról. Kiss Viktor a Napút Képzőművészeti Akadémia közösségének tagja, festés-rajz tanár, az AntropoSophia folyóirat művészeti szerkesztője. A Csontváry életműre irányuló művésztáborát már harmadszor rendezte meg, viszont ebben az évben az úttörő festőhöz szorosan kapcsolódó Gácson inspirálódott a lelkesedő érdeklődők csapata.
Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor összezsugorodva, lelkileg teljesen kifáradva keresünk valamiféle kapaszkodót, amely egy picit felvidít vagy legalább kizökkent a folyamatos túlgondolásból. Keressük, kutatjuk, végül aztán úgyis onnan bukkan elő, ahonnan még véletlenül sem gondoltuk volna, hogy előbukkanhat. Pontosan ilyen hangulatomban voltam, amikor a Csontváry Emlékház tetőterében végignéztem, ahogy az alakuló színkavalkádokat megvilágítja a nap, s a festők intuíciójukat követve, hatalmas odafigyeléssel és átéléssel szövik bele saját történetüket a Csontváry által hátrahagyott örökségbe. Fantasztikus látvány volt!
„Olyanfajta beszéd a világunkról, ami egyben egy mindenkit megérintő katarzis. Csontváry nagyon sok mindenkit meg tud érinteni, nem csak a méretei miatt, hanem egy prófétai lény volt. Úgy beszélt, úgy hozott létre nagy képeket, mint régen a próféták, ahogy beszéltek, nagyon könnyű kapcsolódni hozzá. Tehát én azt javasoltam, hogy itt először lapozgassuk, nézegessük, szívjuk magunkba a helyből, hogy tényleg itt testközelben vagyunk, nagyon szép természeti környezet is van. Inspirálódjunk kintről is” – magyarázza példaképe befolyását Kiss Viktor.
A rendezvény alatt az alkotók különböző előadásokat hallgathattak végig a táborvezetőtől, valamint Puntigán József helytörténésztől, így sokkal jobban beleáshatták magukat Csontváry Kosztka Tivadar életeseményeibe, s még inkább átérezhették a festőt befolyásoló impulzusokat. A művésztábor során a résztvevők Csontváry világnézetéből indultak ki, de mindegyik készülő festmény alkotója egyedi jellemvonásait hordozta magában.
„Nem csak a Csontváry festményeket próbálják imitálni, hanem a Csontváry festményekből kiolvasható ihletéseket is” – teszi hozzá Puntigán József.
A táborban alkotó festők hosszabb ideje dolgoznak együtt Kiss Viktorral, s állításuk szerint olyan élményekkel és technikai ismeretekkel gazdagodtak, melyek nagyban motiválták őket ahhoz, hogy szabadidejükben is többet foglalkozzanak a festészettel. Még akkor is, ha ez nem mindig számít könnyű feladatnak.
„Nekem biztos, hogy nagyon sokat számít, hogy Viktortól nagyon sokat tudok Csontváryról, és ez összekapcsolódott azokkal a színélményekkel, amit a Csontváry képeket nézve megél az ember. Tehát a színek, Csontváry színei, az valami egészen varázslatos, és Viktortól nagyon sokat kaptunk az ő életútjáról is, nagyon sokat mesélt” – fejti ki a Kolozsvárról származó, de Budapesten élő Tompa Júlia.
A hét során elkészült festmények közül néhányat a résztvevők a Csontváry Emlékháznak ajándékoztak, tisztelegve ezzel a festő művészeti öröksége előtt.
fotó: a szerző