Az Istenek könnycseppje gyógyír


Itt élni, halni tudnék! – teleszívtam a tüdőm friss levegővel, pillantásom pedig elveszett a látványban. Volt miben gyönyörködni! Isten vakítóan kék ege alatt a természet féktelenül burjánzott: a zöld ezernyi árnyalatával pompázott a Gerecse Lábatlanba nyúló ága. A Duna enyhén fodrozódott a reggeli szélben, hullámai, mint megannyi drágakő, ragyogtak. Micsoda ajándék ez a teremtőtől: lélegzetelállító látvány, tavaszi virágok illatától terhes lég, ezernyi csodát formáló bárányfelhők az égen. Menni kell dolgozni – paskoltam meg magam magam. Hiszen ezért érkeztem a festő szépségéről már régóta híres Duna-menti községbe, Karvára. A kilátónál méregdrága biciklik szuperizmos tulajdonosai várták a startpisztoly dördülését, hogy több tíz kilométert tekerjenek elképesztő gyorsasággal, de én most nem miattuk jöttem. Rám ezen a napon mennyei tételek vártak: Istenek könnycsepjei a széles Kárpát-medencéből.

Varga Imre (balra) és Varga Péter köszöntötték az ítészeket
fotó: a szerző

Tizenkettedik alkalommal rendezték meg az Országos és nemzetközi pálinka- és gyümölcspárlat versenyt, a Duna Arany Párlatát. Idén a karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola biztosított otthont a rangos gasztronómiai megmérettetés degusztációjának. Nomen est omen – a név kötelez! Ennél közelebb a Dunához már csak akkor kerülhetett volna az arany párlat, ha a folyón felállított és rögzített stégen terítenek meg az ítészeknek. Bár meglehet, a tálcán csillogó tulipánpoharakat egyensúlyozó pincérek nem vállalták volna a kihívást, melyet a csillapíthatatlan hullámok okoznak. Nem saját testi épségüket féltették volna, sokkal inkább a nedűt, melynek sok esetben nemcsak a neve arany, hanem a minősítése is. S mint ilyet, igazán becsben kell tartani!

A marokban melengetett nedű
fotó: a szerző

A Duna Arany Párlata versenyre idén 300 minta érkezett. A hazai – jobbára felvidéki, ám van nevezőnk Észak-szlovákiai térségekből is – párlatokon kívül Horvátországból, a Vajdaságból, Erdélyből és Magyarországról. Mivel maga a verseny is nemzetközi, fontosnak tartottuk, hogy a bírálóbizottság tagjai is több országból kerüljenek ki, huszonegy ítész fogadta el a meghívásunkat. Fontos megemlíteni, hogy a pálinkák és a párlatok világának, mint minden más gasztronómiai ágazatnak is, eléggé szubjektív az értékelése, emiatt igyekeztünk a nemzetközi paletta legjobb, legelismertebb bíráit felkérni”

– tájékoztatta portálunkat Varga Imre, a Felvidéki Pálinkalovagrend Nagymestere. Hozzátette, évről-évre javul a minőség, ebből is látszik, hogy a pálinkafőzéssel foglalkozó közösség ösztönzést lát a versenyben, igyekeznek folyamatosan javulni és megújulni.

Lekváros. Harmonikus. Gyümölcsös.
fotó: a szerző

Ebben az évben a szilva dominál, átvéve a barack korábbi, mondhatni, egyeduralmát. Sajnos a gyümölcsfák élete, illetve a terméshozam leginkább az időjárás alakulásától függ. Az elmúlt évek tavasszal érkezett jelentős fagyos hajnalai jelentősen megtizedelték a baracktermést. A szilvát a sorban jelenleg a szőlő követi, egyre többen készítenek minőségi, nagyon finom pálinkákat, párlatokat ebből a gyümölcsből. Szintén több tétel érkezett körtéből és almából is”

– ismertette a nagymester az idei felhozatalt. Elmondta még, hogy rendszeresen tartanak iskolázásokat a bírálók számára. Ennek az a célja, hogy minél több gyakorlatot és hasznos ismeret alapú tudást szerezzenek.

fotó: a szerző

Az eredményhirdetés a Nyitra-vidéki Alsóbodokon lesz, az Esterházy János Zarándokközpontban, április 28-án, rendkívül látványos ünnepség kíséretében. Új pálinka lovagokat avatnak, és felvonulnak a pálinkalovagrendek is. A hazaiakon kívül meghívást kaptak a Magyarországi Pálinkalovagrend Egyesület képviselői, a Bükki Pálinkalovagrend, a Magyar Magánfőzők Pálinkalovagrend, a Sólyi Pálinkalovagrend, a vajdasági Szent Miklós Pálinkalovagrend, valamint az Erdélyi Pálinkalovagrend. Szintén elvárják a Káprátaljai Pálinkalovagrend képviselőjét is, remélhetőleg tiszteletét tudja majd tenni a rendezvényen.

A Duna Arany Párlata kóstolással egybekötött bírálatának helyszínt biztosító karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatóját, Varga Pétert a verseny szervezésében is résztvevő Gazda Polgári Társulásról kérdeztem.

Otthon a Kárpát-medencében
fotó: a szerző

2013-ban jött létre ez a felvidéki agrár érdekvédelmi szervezet. Legfőbb feladata a kisebb családi- és középvállalkozások szakmai támogatása. Folyamatosan figyeljük a szlovákiai és az uniós agrárpolitikát, véleményezzük, elemzéseket készítünk, mellyel segítünk kiigazodni a bürokrácia útvesztőiben. Kiemelten fontosnak tartom, hogy legyen egy olyan szaktanácsadói hálózat, mely naprakész információkat tud szolgáltatni a gazdáknak. Ezenkívül különböző, az agráriumhoz és a gasztronómiához kötődő rendezvényeket is szervezünk. Varga Imrével, a Felvidéki Pálinkalovagrend Nagymesterével kitűnő fúziót sikerült létrehoznunk, mivel a Gazda Polgári Társulás is kiterjedt Kárpát-medencei kapcsolatrendszerrel rendelkezik: a Kárpát-medencei Gazdák Egyeztető Fórumának is tagjai vagyunk. Ennek segítségével gördülékeny volt a kapcsolatfelvétel a határon túli pálinkalovagrendekkel és magánfőzőkkel. Mivel a szakközépiskola kitűnő infrastruktúrával: több fő befogadására alkalmas diákszállóval és saját konyhával, étkeztetési lehetőségekkel rendelkezik, így biztosítani tudtuk a pálinkabírálók elszállásolását, ellátását is. A helyi turizmusba szintén kiválóan be tudunk kapcsolódni”

– tudtuk meg Varga Péter igazgatótól.

Fenomenális ízek és illatok a kóstoláson
fotó: a szerző

Belelestem az ítészek által készített jegyzetekbe, hogy elképzelésem legyen a pálinkakóstolás rejtelmeiből. A következő kifejezéseket írtam fel magamnak: tiszta, lekváros íz, harmonikus. Friss, intenzív ízvilág. Enyhén fűszeres illat. Visszafogott. Kellemes gyümölcsösség. Fajtajelleg csak gyengén kivehető. Előpárlatos, körömlakkos, csípős. Oxidációból adódó ízkarakter hiány. Nos, tisztában lettem pár – a szakmában használt – szakkifejezéssel, de az objektív ítélet továbbra is nagyon távol áll tőlem. Számomra a pálinka akkor jó, mikor úgy érzem, már az első korty is eggyé válik a véremmel. Mikor behunyt szemmel tudom élvezni, mikor a gyümölcsösség szinte pillangórajként kergetőzik a bensőmben.

Barackból kevés volt, de az minőségi
fotó: a szerző

Egészen biztos vagyok benne, hogy a Duna Arany Párlatán a legtöbb nevezett tétel kiváltaná nálam ezt az érzést. Mert a verseny rangját a pálinkafőzők rátermettsége és szenvedélye, italaik kiemelkedő minősége szentesíti. Köszönet érte minden főzőnek, lovagnak és mesternek, hogy az Istenek könnycseppjeit poharainkba csepegtetik!

A Duna Arany Párlata rendezvény a Magyar Kormány jóvoltából, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, valamint a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg.

fotó: a szerző