Íme 10 érdekesség, ami szeptember 16-án történt a történelem során:
- 1810 – A mexikói függetlenségi háború kezdete: Miguel Hidalgo pap kiadta híres “Grito de Dolores” (Dolores-i kiáltás) beszédét, ezzel elindítva a mexikói függetlenségi mozgalmat Spanyolország ellen.
- 1908 – Az első repülés két személlyel: Wilbur Wright végrehajtotta az első repülést, amelyen két ember vett részt. Ez egy mérföldkő volt a repülés történetében.
- 1919 – Az Osztrák Köztársaság megalakulása: Az Osztrák Köztársaság és a szövetséges hatalmak aláírták a Saint-Germain-i békeszerződést, amely véglegesen megszüntette az Osztrák-Magyar Monarchiát.
- 1920 – A Wall Street-i robbantás: Egy szekérbe rejtett bomba robbant fel New Yorkban, a Wall Streeten, 38 ember életét követelve. Az eset soha nem lett teljesen felderítve.
- 1975 – Papua Új-Guinea függetlensége: Az ország ezen a napon vált függetlenné Ausztráliától, amely addig gyámsága alatt tartotta a területet.
- 1976 – Az első űrsikló, az Enterprise tesztrepülése: A NASA bemutatta az első űrsiklót, az Enterprise-t, amelyet tesztrepülésekre használtak a későbbi űrsikló program részeként.
- 1992 – A brit kormány fekete szerdája: A brit kormány kénytelen volt kilépni az európai árfolyam-mechanizmusból (ERM), miután a font erőteljes leértékelődött, és a gazdasági válság mélyült.
- 1994 – Orosz csapatok kivonulása Észtországból: Oroszország befejezte katonai csapatainak kivonását Észtországból, ezzel végleg megszüntetve a szovjet katonai jelenlétet a balti államban.
- 2007 – A Norvégia parti olajkatasztrófa: Az egyik legnagyobb olajkatasztrófa történt Norvégia partjainál, amikor egy olajvezeték megsérült, és nagy mennyiségű olaj ömlött a tengerbe.
- 2015 – Stephen Colbert debütálása a Late Show házigazdájaként: Stephen Colbert átvette David Letterman helyét a CBS csatornán futó “Late Show”-ban, amely új korszakot jelentett az amerikai késő esti talkshow világában.
Ezek az események különböző területeken, politikában, technológiában és kultúrában jelentős mérföldkövek voltak szeptember 16-án.
fotó: pixabay