Allergiás nátha, orvosi elnevezése rhinitis allergica


Az írás időszerűségét az adja, hogy napjainkban országunkban egyre több egyén, gyermekkortól- időskorig, a lakosság kb. 10 százaléka szenved ettől a kellemetlen légúti megbetegedéstől. A betegség nevéből következtethető, hogy allergiás megbetegedésről beszélünk, allergének okozzák.

A leggyakrabban emlegetett allergének a virág pollenek, a legkülönböző fák, füvek, parlagfű, és okvetlen gondoljunk a különböző por, atkák, gombák okozta megbetegésre, a fürdőszobákban, pincékben előforduló penészekre, állatszőrre, kozmetikumokra, amelyek az érzékeny embernél allergiás reakciót okozhatnak. A beteg szervezete az allergének ellen ellenanyagokat termel.

Az allergiás nátha megjelenése a környezet szennyeződésével fokozódik. Előfordulása lehet szezonális, vagy lényegében egész évben megjelenő megbetegedés és ez valóban megkeseríti a beteg életét.  A betegség egyformán érinti minkét nem egyéneit, úgy a nőket, mint a férfiakat. Az allergiás reakció a betegnél az orr, torok, de a szem nyálkahártyáján gyulladását okozhat.

A gyulladás okozza, hogy a torok nyálkahártyáján hurut képződik, amellyel fokozódik az amúgy is addig is rohamokban jelentkező, kimerítő köhögés. A hurut az orrból a garat hátsó falán lefolyik a légutakba és szintén köhögést, légzési nehézséget okozhat. Az allergiás náthára jellemző a vizes tüsszögés, az orrdugulás, a szemek, az orr viszketése, duzzadt arc. Gyakori szövődménye az allergiás náthának, az arc melléküregeinek gyulladása, amely összefüggésben lehet a hörgők gyulladásával.

Fontos megjegyzés- ne feledkezzünk meg az étel allergiáról sem, amely akárkinél, gyermekektől kezdve egészen időskorig megjelenhet. Egy ártalmatlan étel elfogyasztása után hirtelen jelentkezhet émelygés, rossz közérzet, hányás, hasmenés, bőrkiütéssel kísérve. Az allergiás nátha diagnosztizálását, kezelését, immuno-allergológus szakorvosok végzik. Ma mindkettő, úgy a betegség diagnosztizálása és  kezelése is sokkal tökéletesebb, mint a múltban, az immunoterápia sok beteg életét megkönnyíti.

A felsoroltak mellet a betegnek, amennyire csak lehet, óvakodjanak a fent említett allergénekkel történő találkozást. Naponta végezzünk a lakásban alapos talaj tisztítást. Mellőzni kell a lakás falain az olyan nem szükséges tárgyakat, melyekre lerakodhat a por, az allergének. Mellőzzük a lakás talajtakarását szőnyegekkel, használjunk hatékony szűrőkkel ellátott porszívókat. A betegnek ajánlott a napi rendszeres hajmosás, a napi esti l zuhanyozás.

Napközben viselt ruhájukat ajánlatos külön helységben lerakni és tárolni. Aludjon a beteg csukott ablakoknál, hogy megelőzze a levegővel beáramló allergéneket a lakásba.  Rendszeresen, gyakran mossuk kezünket és gyakran mossuk az ágyneműnket is 60 Celsius fokos vízben. Kedvenc házi állataink, kutyusaink nem tartoznak a hálószobákba, az ágy párnájára.

fotó:pexels