A tökéletes női antihős, akinek akaratunk ellenére is szurkolunk: Holtodiglan


Egy rövid bevezető Amy Dunne őrült világába és a “Cool Girl” szerep teljes levetkőzésébe. 

Amy Dunne egy megállíthatatlan pszichopata, akit szívünk mélyéről utálnunk kellene. Mégis, ahogy megismerjük a lassan tönkremenő házasságát, férje mély, beidegződésszerű szexizmusát, a fiatal feleség frusztrációját saját élethelyzetével, és a nézeteit arról, hogy a társadalom mit vár el a nőktől – akaratunk ellenére azon kapjuk magunkat, hogy azt kívánjuk:

Bárcsak Amy jönne ki győztesként abból az elkeserítő, ijesztő és felkavaró szituációból, amibe lassan belekényszerült.

Amy Dunne egyke gyermek, szülei írók, kik gyermekkorától nagy elvárásokat fűznek lányukhoz. Az Amazing Amy könyvsorozat kegyetlen görbe tükörként szolgál és kíséri végig Amy-t felnőtt koráig. Amy beletanul különböző szerepekbe: a szerep, amit a szülei várnak el tőle, a szerep, amit a társadalom vár el tőle, és a szerep, amit a férje vár el tőle.

A “Cool Girl” jelenség ma már jól ismert a popkultúrában, többek között Cameron Diaz szerepének köszönhetően a There’s Something About Mary (Keresd A Nőt!) című filmből. Röviden, Amy szavaival, Cool Girl-nek lenni annyi, mint: egy dögös, zseniális, vicces nőnek lenni, aki imádja a focit, a pókert, a mocskos vicceket és a böfögést, aki videojátékokkal játszik, olcsó sört iszik, egészségtelenül étkezik, mégis csinos és vékony marad, szexi, megértő, sosem mérges, és csak azért létezik, hogy boldoggá tegyen egy férfit.

Amy, aki házasságuk alatt ezt a szerepet játszotta a férje életében, a könyv során teljes fordulatot vesz, és minden erejével bebizonyítja az olvasóknak és a férjének, Joshnak: a “Cool Girl” nem létezik. Josh Dunne, a filmadaptációval ellentétben egy teljesen szerethetetlen, hűtlen férj, aki minden morális aggodalmat maga mögött hagyva viszonyt folytat egyik diáklányával a felesége háta mögött. Gondolatait olvasva megkérdőjelezhető, hogy tud-e bárkit szeretni saját magán kívül. Gátlástalan önzése és a nők iránt táplált örökletes gyűlölete teljesen eltaszítja az olvasókat. Ha eleinte szimpátiával is fordulunk felé, gyors ellenszenvet vált ki belőlünk viselkedése és megnyilvánulásai. Amy története nem mindennapi betekintést enged a társadalmi elvárások nyomásairól, a generációs traumáról, egy bonyolult házasság nehézségeiről, a tetteinkről, és azoknak következményeiről.

A könyv szerzője, Gillian Flynn egy rendkívüli feminista szemszögből mutatja be olvasóinak, hogy egy nő tud és lehet is gonosz. Nem tesz minket ugyanolyan szörnyeteggé, ha azon kapjuk magunkat, hogy a szívünk mélyén szurkolunk ennek a nőnek, hogy győzedelmeskedve kerüljön ki a bosszú küzdelméből.

szerző: Juhász Daisy

fotó: Wikipédia, Flickr