Nem is olyan régen a szív betegségeit kizárólag nagy, nyitott mellkas műtétekkel tudták kezelni. Az utóbbi években egyre nagyobb teret hódít a minimál invazív sebészet, ami forradalmi eljárásnak számít. Az eddigi nagy feltárások helyett ennél a technikánál csupán apró bemetszések szükségesek.
Az eljárás számos előnyt kínál. Jelentősen csökkenthető a beavatkozás okozta testi terhelés, és a kevesebb fájdalom mellett gyorsabb felépüléssel is kecsegtet. Emellett az utólagos fertőzések kialakulására is kisebb az esély, és összesítve sokkal kevesebb lesz a kórházban töltött napok száma. Ezek a tényezők különösen fontosak a szívbetegségekkel küzdő, gyakran idősebb és egyéb társbetegségekkel terhelt páciensek számára.
A rendelkezésre álló eszközök tárháza egyre szélesebb. Leginkább videóvezérelt speciális katétereket alkalmaznak. Ezeket általában a kar vagy comb artériáján vezetik fel. Egyes beavatkozásokat röntgensugarak segítségével képesek elvégezni. Alkalmazási területei közé tartoznak a szívbillentyű műtétek, ahol a rosszul működő billentyűk cseréjét biztosítják pár centiméteres bemetszéseken keresztül. Hasonló módon az elmeszesedett koszorúerek tágítását is lehetővé teszi az invazív szívgyógyászat. Ennek során egy összecsukott fémhálót vezetnek fel a szívet ellátó erekhez, ahol kitágítják, és így újra képes teljes erejével ellátni a feladatát.
Nem csak szív- és érrendszeri betegségek tekintetében fényes a jövője a minimál invazív sebészetnek. Szinte mindegyik orvosi szakterületben alkalmazható, ilyen például nőgyógyászat, gasztroenterológia, és urológia. Az eljárások révén a páciensek életminősége jelentősen javulhat, miközben a komplikációk kockázata is minimálisra csökkenthető.
fotó: Freepik