A piramisok építésének rejtélye


Régóta próbálják megfejteni, hogyan épültek a többezeréves piramisok. Messziről ugyan  nem látszik annyira, de több tonnás kövekből állnak, amelyek mozgatásához hatalmas erő kellett.

A kutatók felfedezték, hogy a Nílus ősi ágának egyik medre a piramisok alapja felé nyúlik, és ez megerősíti azt a feltevést, hogy az egyiptomiak kihasználták a természet adta lehetőségeket a piramisok építésénél. Ám az is egy fontos kérdés, hogy miként jutott el idáig a víz?

Mindenképpen ésszerű magyarázat lenne, hogy az akkoriban meglévő magas vízszint segítségével tudták a szállítást megoldani. A kutatók az egyiptomi Hatnub kőfejtőnél találtak rá a lépcsős rámparendszerre. A szerkezet alapján arra következtettek, hogy a köveket minden irányból tudták mozgatni.

A kőtömbök alatti lyukakat egy csiga rendszer kiépítésére használták, míg a fölötte levők a kőtömb felhúzására koncentráltak, a két stratégiát pedig egyszerre alkalmazták a mozgatáshoz.

Mindez azt jelenti ,hogy a műveletet jóval gyorsabban lehetett elvégezni, mint azt gondoltuk, de még így is rengeteg emberre volt szükség, Nem csoda, hiszen a kövek körülbelül két és fél tonnásak voltak, amiket emberi erővel kellett elhelyezni. Ezek alapján jobban el tudjuk képzelni, hogy milyen nehéz is lehetett a régen így kinéző piramisokat felépíteni.

Fotó: pixabay