A nyolcvan felett is aktív színész:Christopher Walken


Március 31-én ünnepli nyolcvanegyedik születésnapját Christopher Walken Oscar- és BAFTA-díjas amerikai színész, színházi előadó, aki eddigi filmes karrierje során már több mint száz mozgóképben szerepelt, és még mindig aktív, mivel az idén bemutatott Dűne folytatásában is szerepet vállalt, hiszen ő alakítja az univerzum császárát, IV Shaddam-ot.

 Az alábbiakban a német és skót gyökerekkel rendelkező színész életútját és pályafutását mutatjuk be, aki olyan nagysikerű filmekben játszott, mint az Annie Hall, A szarvasvadász, a Ponyvaregény, vagy a Kapj el, ha tudsz.

A színész Ronald Walken néven látta meg a napvilágot 1943. március 31-én, a New York-i Queensben. Az édesapja, aki pék volt, azt szerette volna, hogy a fiai is ezt a hivatást vigyék tovább, ám az édesanyja korán rájött, hogy a gyermekeiben sok tehetség lakozik, így Ronaldot és a testvéreit egy tánciskolába íratta be. A tehetséges fiúra hamar felfigyeltek, és már tízévesen tévéshow-kban szerepelt. Az egyik ilyen felvétel forgatása közben ismerkedett meg a legendás humoristával, Jerry Lewis-szel, és ekkor döntötte el, hogy ő is színész szeretne lenni.

Fiatalkorában még egy cirkuszhoz is elszegődött, majd a testvéreivel együtt a New York-i Professional Children’s School növendéke lett, később pedig, amikor betöltötte a tizennyolcadik életévét, elszakadt a testvéreitől és a Hofstra Egyetemre iratkozott be. Közel egy év elteltével egy Broadway-musicalben is szerepet kapott, amelynek női főszereplője egykori osztálytársa, az elismert színésznő, Liza Minnelli volt.

Ekkortájt kötelezte el magát teljes mértékben a filmezés és a musical világa mellett, így az egyetemet, a tanulást is abbahagyta, s számos zenés játékban tűnt fel, gyakran turnézott különböző társulatokkal. Nevét 1964-ben egy barátja javaslatára változtatta meg Ronald-ról Christopher-re.

Filmes pályafutása az 1970-es években kezdett beindulni. Az évtized elején, Az Anderson-magnószalagok című filmben, az „akkori” James Bonddal, Sean Connery-vel játszott együtt, majd az első főszerepet egy évvel később, 1972-ben kapta egy kisebb költségvetésű sci-fi-thrillerben, a The Happiness Cage-ben. A filmkritikusok a színész valódi tehetségére 1976-ban figyeltek fel először, mégpedig a Következő megálló: Greenwich Village című filmben nyújtott alakítása apropóján, mely mozgóképben egy bohém szépfiút játszott.

Walken az 1970-es évek végén, mint egy üstökös robbant be a filmes köztudatba, és a leghíresebb rendezők keze alatt dolgozhatott. Többek között feltűnt Woody Allen Annie Hall című alkotásában is, mely mozgóképet az Amerikai Filmakadémia az 1977-es év legjobb filmjének választotta meg. A színész a filmben egy öngyilkosságra hajlamos férfit alakított.

Az igazi áttörést Nick szerepe jelentette számára, mégpedig Michael Cimino filmjében, az 1978-ban bemutatott A szarvasvadászban, amelyben Robert De Niro és Mery Streep voltak a partnerei. Walken egy acélgyári-munkást alakított, aki a vietnámi háború után teljesen „kiégett” érzelmileg. Egyes források szerint a színész annyira rákészült e szerepre, hogy a forgatás során egy hétig kizárólag csak banánon és rizsen élt. Erőfeszítéseiért meg is lett a jutalma, hiszen a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában (mindössze harmincöt évesen) Oscar-díjban részesült. Walken ez idő tájt annyira népszerű volt Hollywoodban, hogy a szóbeszéd szerint Harrison Ford mögött ő volt George Lucas második jelöltje a Csillagok háborújában Han Solo szerepére.

A már Oscar-díjas színész a következő évtizedekben is beírta magát a filmes nagykönyvbe. Az 1980-as években olyan filmekben tűnt fel, mint A mennyország kapuja vagy az 1983-ban bemutatott Agyhalál, de 1985-ben eljátszotta a James Bond-filmek egyik fő gonoszát, Max Zorint is. A film kedvéért még a haját is szőkére festette. Az 1990-es években is több „negatív” szereplőt alakított, ilyen volt például az 1992-ben bemutatott, Tim Burton által rendezett Batman visszatér, vagy az 1999-ben mozikba kerülő Az Álmosvölgy legendája című alkotás is, melyben egy fej nélküli lovast alakított. Az évtized közepén korunk egyik legmeghatározóbb filmes rendezője, Quentin Tarantino is felkérte őt egy rövid szerepre, az azóta már kultfilmmé vált Ponyvaregényben.

Christopher Walkent a millenniumi év után, a 2000-es években sem felejtették el Hollywoodban, hiszen huszonhárom év után, 2002-ben ismét a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjra jelölték a Kapj el, ha tudsz című filmben nyújtott alakításáért. A filmet Steven Spielberg rendezte, a partnerei pedig Leonardo DiCaprio és Tom Hanks voltak.

Feleségével, Georgianne Thon színésznővel és táncosnővel 1964-ben ismerkedtek meg, majd 1969-ben házasodtak össze, és napjainkig boldog házasságban élnek, ami a filmvilág fővárosát ismerve példaértékű.

A színész tehát idősebb korában, a XXI. században is megannyi alkotásban és különféle műfajban villogtatta meg tudását, szinte minden évben jelennek meg új filmjei a mozikban, és ahogy a bevezetőben említettük, a rajongói idén sem maradtak Walken-film nélkül.

Fotó: Wikipédia, flickr.com