A macskagyökeret már az ókori Hippokratész idejében is alkalmazták női betegségek kezelésére. Manapság elsősorban azoknak ajánlják, akik alvásproblémákkal küzdenek, de nem szeretnének gyógyszert szedni. Legnagyobb előnye, hogy nem okoz függőséget. Mivel az íze önmagában nem túl kellemes, citromfűvel keverve bátran fogyasztható. Főként este ajánlott a használata. A macskagyökér nevét onnan kapta, hogy illata vonzza a macskákat.
Napjainkban elsősorban nyugtatóként ismert, alvási zavarok enyhítésére (enyhe altatóként) használják, nyugtatja a túlterhelt szívet, de idegesség ellen is bevált. Ezen kívül a gyomor- és bélrendszer idegi eredetű problémáira is jótékony hatással van. A népi gyógyászat különböző idegrendszeri betegségeket, például epilepsziát és hisztériát is ezzel a növénnyel kezelt.
Vizsgálatok is igazolták a macskagyökér altató hatását, bár ez nem azonnal, hanem 2-4 hét után alakul ki. Előnye, hogy nem okoz függőséget, így krónikus alvászavar esetén hosszú távú használatra is alkalmas. Akut alvási problémák esetén, például időzónaváltáskor, nem javasolt az alkalmazása. Teája a kellemetlen illata miatt kevésbé kedvelt.

A macskagyökeret gyakran kombinálják más gyógynövényekkel, mint például komlótobozzal és citromfűvel, amely fokozza a nyugtató hatást. Ezek a készítmények napközben enyhe nyugtató hatást fejtenek ki, míg esti alkalmazásukkal elősegíthető a nyugodt és pihentető alvás. A macskagyökér száraz kivonatát tartalmazó növényi gyógyszereket a gyógyszertárakban is megvásárolhatjuk, melyek alvászavarok enyhítésére ajánlottak felnőttek és 12 év feletti serdülők számára.
A készítmény fokozhatja a központi idegrendszerre ható gyógyszerek, mint az alkohol, benzodiazepinek nyugtató hatását, így alkalmazása 12 év alatti gyermekeknél, várandós és szoptatós anyáknál nem javasolt. Lehetséges mellékhatásai közé tartoznak az emésztőrendszeri tünetek.
fotó: Pixabay