A nő, aki önmaga ellen harcolt – Mrs. America sorozat


Phyllis Schlafly 1924-ben született, Saint Louisban, majd az 1980-as évekre korának legnagyobb konzervatív aktivistájává nőtte ki magát. Ha a hatvanas, hetvenes és nyolcvanas évek feminista megmozdulásairól szeretnénk informálódni, szinte lehetetlen, hogy ne ütközzünk bele ebbe a névbe. Első sorban róla, viszont több korának kiemelkedő női alakjáról (legyen az feminista, vagy konzervatív nézetű) is szól a Mrs. America című sorozat.

A sorozat középpontjában a két nézetet valló női mozgalom egymással szembenállását láthatjuk, és mind a két oldalról megvilágítja a feminizmus kérdését. A sorozat főszereplője Phyllis Schlafly. Róla és sorozat témájáról érdemes néhány dolgot megemlítenünk.

Schlafly 1944-ben a Radcliffe College egyetemen diplomát szerzett politikatudományból. 1967-ben indult a Republikánus Nők Nemzeti Szövetségének elnöki posztjáért, viszont elvesztette ezt a jelölést. Különösen arról vált híressé, hogy 1972-ben antifeminista mozgalmat indított, mellyel ellenezte az ERA (Equal Rights Amendment), tehát az Egyesült Államok alkotmányának javasolt módosítását, amivel a nemek közti egyenlőség elérése lett volna a cél.

A feminizmus ezekben az években kezdett kibontakozni, egyre nagyobb hangsúlyt kapott az abortusztörvény eltörlése és a nők jogainak megváltoztatása. A sorozat főként ezekre a problémákra igyekszik bemutatni azt a reakciót, ahogy az akkori kor kezelni tudta, (vagy amennyire kezelni akarta) ezeket a problémákat. Schlafly mozgalmaival olyan nagy hatást ért el, hogy a hetvenes évek első két évében még szinte biztosnak látszódó alkotmánymódosítás képe elkezdett romba dőlni.

Hogy miért ellenezte Schlafly ennyire a módosítást? “Attól tartott, hogy a nemek közötti nagyobb egyenlőség erkölcsi hanyatláshoz vezet a társadalomban azáltal, hogy megváltoztatja a nők hagyományosan betöltött szerepét”– mondta Brandy Faulkne.

Schlafly számtalan TV-műsorban szerepelt, The Phyllis Schlafly Report című havi hírleveleket adott ki, amelynek célja a támogatók mozgósítása és tájékoztatása volt a politikai kérdésekről.

Olyan nagy hatást ért el, hogy végül harmincnyolc államból csak harmincöt állam ratifikálta az egyenjogúsági alkotmánymódosítást, így az 1982. június 30-án meghiúsult. (Végül 2020-ban, Virginia 38. államként ratifikálta az ERA-t, de mégsem valósult meg az alkotmánymódosítás) A női mozgalom vezetői többé nem értek el akkora politikai befolyást, mint a hetvenes években, de tovább küzdöttek az egyenjogúságért.

Phyllis pedig 1996-ban ismét indult a Republikánus Nők Nemzeti Szövetségének elnöki posztjáért, de ismét nem kapta meg. Ezek után élete hátralevő részében könyveket írt és családpolitikával foglalkozott. Utolsó könyve halála után egy nappal jelent meg. Érdemes elgondolkodni azon, hogy Phyllis Schlafly-t korának legnagyobb antifeministájaként tartották és tartják számon, viszont az ellenzési kampányával, azzal, hogy egyetemi végzettséget szerzett, nőként hangot emelt és a politikai élet részévé vált éppen azt tette, amit ellenzett. S talán mondhatjuk azt is, hogy nézeteitől eltekintve az első feminista életben kiteljesedő nő volt.

A kilenc részes sorozat dramaturgiai felépítése egész különleges módon mutatja be az ő és az ERA útját. S bár sokunk számára nehéz megérteni Schlafly tetteit, a sorozat mégis azt szeretné elérni, hogy minden oldalról vizsgáljuk meg ezt a témát. Így a főszereplőt alakító Cate Blanchette-n keresztül egy igazán emberi közelségből ismerhetjük meg.

Véleményem szerint a sorozat témája nagyon fontos, hiszen egy máig fennálló problémát boncolgat. Elgondolkodtató, hogy az, ami az 1960-as években már tetőző probléma volt, az most, 2024-ben még mindig egy megoldatlan és súlyos kérdés a világban. 

szerző: Gyenese Mónika

fotó: Flickr