A nemezelés több mint 8000 éves múltra tekint vissza, de sokan még csak nem is hallottak róla. A népszerű művészeti ág él és virul, az alkotók pedig újabb és újabb kreatív ötletekkel állnak elő. De mi is ez az ősi technika és milyen formákban van jelen a mai életünkben?
A legkorábbról származó nemez leletet Törökországban találták és Krisztus előtt körülbelül 6400-ból való. De mi is a nemez pontosan? A nemezelés elkezdéséhez szükségünk lesz gyapjúra, ami a juhok szőréből készül, vízre, természetes összetevőket tartalmazó szappanra, türelemre és kitartó kézimunkára. Ha elég ideig gyúrjuk a megfelelő technikával, szépen összeáll és bármit formázhatunk belőle.
Az Európa ás Ázsia területéről származtatható technikát az ókori japánok, görögök, rómaiak, és még a vikingek is alkalmazták. Főképp ruhákat készítettek, amik melegen tartották őket, mivel a nemezelt anyagnak kiváló a hőszigetelése, de ezen kívül készültek fejfedők, takarók, szőnyegek, cipők, falidíszek, játékok is. Ugyanakkor egy legenda szerint a Noé bárkájának padlójára hulló birka szőr a víz és a rajta való sétálás hatására erős anyaggá, nemezzé állt össze. Tehát ez alapján akár a Bibliai Noé alakját is tekinthetjük a nemezelés atyjának.

A különleges technika fontos szerepet tölt be a magyar kultúrában is, hiszen mi vagyunk a legnyugatibb nép, amely ősi mesterségként művelte a nemezkészítést. Írásos emlékek szerint a magyarság már az első évszázadokban alkalmazta a technikát és leletek bizonyítják, hogy a hazánk területére érkező hunok nemez sátrakban, úgynevezett jurtákban éltek. A nemezelés innentől kezdve több ezer éven keresztül fontos és ikonikus eleme maradt a magyar kultúrának.




Napjainkban is számos területen alkalmazzák a technikát. Az 1960-as években megkezdődött az egy időre háttérbe szorult nemezelés újrafelfedezése néprajzkutatók és iparművészek által. A divatiparban azóta is kulcsszerepet tölt be, máig gyönyörű ruhákat ás alapanyagokat készítenek belőle. Emellett a NASA űrrepülőgépeinek és űrruháinak a szigetelőanyaga is nemez. A tűzoltók egyenruhája is ezzel az anyaggal van bélelve, mivel egy pontig tűzálló.
Tradicionális felhasználása mellett a művészek új és modernizált technikák felé nyitottak, sokkal színesebbé és sokrétűvé téve a nemezelés világát.
fotó: Jurkó Viktória nemez művész alkotásai
forrás: Árvai Anikó, Vetró Mihály – Nemezművesség