A máriatövis jótékony hatása a szervezetre


A máriatövist évszázadok óta alkalmazza a népi gyógyászat, és napjainkban is gyakran találkozhatunk vele. Számos májvédő étrendkiegészítő fő összetevője. Ez a lila virágú gyógynövény többféleképpen fogyasztható: teaként, tinktúraként, kapszula formájában vagy olajként is. A fogyasztók számára könnyen hozzáférhető, egész évben beszerezhető készítmény.

Az ókorban is ismerték a máriatövist, majd a 15. században a bencések felfedezték, hogy különösen mérgezések esetén gyógyhatású. Főként májbetegségek kezelésére alkalmazzák, ezen kívül még étvágytalanság, epekő, ekcéma, pikkelysömör, fáradtság, valamint daganatos betegségek esetén is.

A máriatövis, amely leginkább a májvédő hatásáról ismert, elsősorban a benne lévő szilimarin nevű vegyületnek köszönheti májtisztító és regeneráló hatását. A szilimarin természetes antioxidáns, amely támogatja a májat abban, hogy hatékonyabban semlegesítse a különféle méreganyagokat.

Nemcsak már kialakult problémák kezelésére, hanem megelőzésre is alkalmazható. Érdekes tény, hogy súlyos gombamérgezés esetén is alkalmazzák. Megfelelő adagban történő injekciós alkalmazásával az életveszélyes gyilkos galóca mérgezés is kezelhető, ami máskülönben súlyos és visszafordíthatatlan károsodást okozna a májban és a vesékben. A máriatövis hatására a károsodott májsejtek gyorsabban regenerálódnak, így elősegíti a szövetek megújulását. Megakadályozza a méreganyagok bejutását a sejtekbe.

A máriatövisnek nincsenek ismert ellenjavallatai vagy mellékhatásai, de terhes és szoptató nők, valamint gyermekek számára nem ajánlott a használata.

fotó: Pixabay