Minden évben október 1-jén tartják az idősek világnapját. 1990. december 14-én az ENSZ Közgyűlése szavazta meg, és rögzítette 45/106 számú határozatában, hogy október 1-je legyen az idősek világnapja.
Olvastam, hogy öt évvel ezelőtt világszerte 703 millió 65 évnél idősebb személy élt. Az elkövetkező évtizedekben az idősek száma világszerte növekedni fog és 2050-re eléri az 1,5 milliárd főt. Ami nem csak a növekvő népszaporulattal, hanem az emberi átlagéletkor növekedésével is magyarázható.
Október az idősek hónapja. Nem nehéz kikövetkeztetni, hogy miért pont ősszel tartják az idősek iránti tisztelet hónapját. Mindenképpen szép hagyomány, hogy településeinken ünnepi műsorral, szerény ajándékokkal köszöntik a szépkorúkat, a munkában megfáradt idős embereket. De ahogy elnézem a mai nyugdíjasokat, úgy tűnik, hogy egyre fiatalabbak. Korukhoz képest viszonylag fiatalos kinézetűek. És talán valamivel derűsebbek, vitálisabbak is, mint mondjuk a szüleik, nagyszüleik voltak nyugdíjba vonuláskor. Róluk sokkal inkább el lehetett mondani, hogy a sok munkában megfáradtak.
Azt mondják, nem megöregedni, hanem az öregséget megélni művészet. Vagy ahogy Sík Sándor A legnagyobb művészet című versét indítja:
„A legnagyobb művészet, tudod mi? / Derűs szívvel megöregedni.“
Vigasztalódhatnak a szépkorúak Királyhegyi Pál szellemes megállapításával:
„Mindenki lehet fiatal, de öreg nem.“
Ajánlanám újra meg újra figyelmesen elolvasni Óbecsey István Szeressétek az öregeket! című versét mindazoknak, akik tehernek, nyűgnek érzik az idős szüleikről, való gondoskodást. Megpróbálom most „prózában“ elmondani az öt versszakos költemény elgondolkodtató kéréseit, biztatásait. Legfontosabb, nagyon szépen kérlek titeket, szeressétek az öregeket. Simogassátok meg a deres fejeket, csókoljátok meg a ráncos kezeket. Ne rakjátok őket otthonokba, hallgassátok meg a panaszukat, legyen hozzájuk szép szavatok. Ők is sokat küzdöttek értetek, hogy nektek jobb legyen. Megfontolandó figyelmeztetés, hogy mindazt, amit nekik tettetek, azt adják nektek gyerekeitek.
„Azért előre intelek titket, / Szeressétek az öregeket!
-ezzel zárul a költemény.
Végezetül idevalónak érzem Sütő András megszívlelendő szavait:
„Önmagát becsüli minden nemzedék azáltal, hogy tudomásul veszi: a világ nem vele kezdődött.“
fotó: Pixabay