A Halloween valódi gyökerei


Október 31-én ünnepelik a Halloweent. Ugyan sokan újkeletű, nyugatról elterjedt bohóckodásként tekintenek erre a napra és a hozzá fűződő szokásokra, sokkal mélyebb múltja van, mint gondolnánk. Cikkünkből most megismerhetik a több ezeréves múlttal rendelkező ünnepet.

Nálunk halottak napja van, a Halloween pedig ördögtől való ünnep”. Jogos, hogy sok közép-európai emberben ilyen és hasonló gondolatok fogalmazódnak meg október utolsó napjával kapcsolatban. Az ünnep mára már az év egyik legnagyobb bevételt hozó eseményévé nőtte ki magát, az áruházak polcai már szeptemberben, de extrémebb esetekben nyár közepén tele vannak szellemes és narancssárga tök figurás dekorációkkal. Azonban fontos tisztázni, hogy sok tévhittel ellentétben, az ünnep gyökerei nem Amerikából származnak.

A Halloween elődje a Samhain (jelentése nyárvég) nevű ősi kelta ünnep. Az ír népi hagyományok szerint az emberek két részre osztották az évet. A tél és az új év kezdetét a Samhain jelentette és csak azután következett az év második fele május elsejével. Úgy tartották, hogy először következik a sötétség majd csak azután a világosság. A Samhain kezdete tehát október 31-én volt az angol földrészen. Úgy tartották, hogy ezen az éjszakán felborul a világ egyensúlya és megnyílik az átjáró az élők és a holtak világa között, illetve ez az éjszaka jelentette a megpihenést is a fáradtságos földi munkák, betakarítások után. Az év legmágikusabb éjszakáján az emberek házról házra jártak, hogy kiűzzék onnan az ártó szellemeket, cserébe az otthoniak megvendégelték őket. A gonosz távoltartása és összezavarása gyanánt félelmetes maszkokat öltöttek és töklámpásokat faragtak. Hatalmas örömtüzeket gyújtottak, amiket körbe táncolva ünnepeltek, majd kísértethistóriákat meséltek egymásnak.

A Halloween azonban nem teljes egészében a Samhainból alakult ki. Amikor az ókori rómaiak elfoglalták a Brit-sziget nagyrészét, a saját hagyományaikat is vitték magukkal. Ezek közé tartozott a Parentalia, ami a holtak tiszteletének szánt nap volt, a Lemuralia, ami a rossz lelkek elűzésének szokása volt és a Pomona, amikor a gyümölcsökért felelős isteneket ünnepelték. Így tehát a hosszú évek folyamán összemosódtak a különböző szokások és ünnepek.

A több mint kétezer éves kelta és római alapokon nyugvó hagyomány azonban csak 1840 körül érkezett meg Észak-Amerikába az odautazó angol telepeseknek köszönhetően. Így bátran ki lehet mondani, hogy nem az amerikaiaktól gyökereztethető vissza a Halloween. Viszont az ünnep mai arcára való formálásában jelentős szerepük volt.

Ugyan a pogány, kelta eredetű ünnep a keresztények szerint ellentmond Jézus tanításainak, miszerint az élőknek tilos kapcsolatot teremtenie a holtakkal. Valójában ez az ünnep teljesen ártalmatlan. Nem áll középpontjában a sátán kultusza, sem a démonok imádása. Mára a legtöbb ember számára csak egy ártalmatlan szórakozás, amiből a gyerekek boldogan veszik ki részüket.

fotó: wallpapers.com, Freepik