A hála pszichológiai szerepe


Sokszor a hála kifejezését mások számára egy elvárt udvariasságnak vagy illendő viselkedésnek gondoljuk. Pedig ez egy belső erőforrás, amely képes alakítani mindennapi életünket.

Amikor hálásak vagyunk valamiért, fókuszunk az öröm, a magabiztosság és mindent egybevetve a pozitív dolgok felé terelődik. Ez persze nem jelenti azt, hogy a nehézségeket nem vesszük észre, sokkal inkább azt jelenti, hogy kiegyensúlyozottabban, magabiztosabban megyünk a probléma elé és vesszük az akadályokat.

A hála gyakorlása segít megtanítani nekünk, hogy a boldogság sokszor apró dolgoktól is függ, amikre érdemes nyitottan tekintenünk. Hosszú távon pedig nem is kell részleteznem mennyi pozitív hatással bírnak az imént leírt gondolatok magunkévá tétele. Hiszen ha értékeljük, amink van, akkor önkéntelenül is több szeretet, öröm, megértés és törődés érzése jár át bennünket, és mi is azt adjuk vissza, amellyel egy pozitív „ördögi kört” csinálunk.

A hála csökkenti a stresszt és a szorongást. De mégis, hogyan?

Amikor a pozitívumokra összpontosítunk, az agyunkban olyan kémiai anyagok termelődnek, amelyek támogatják a nyugalom és a belső béke állapotát. Tehát érdemes ezt a gondolatrendszert is beépíteni életszemléletünkben, hiszen odafigyelve rá lassan, de biztosan átprogramozza a gondolkodásunkat.

Fotó: Pexels