89 éves lenne Törőcsik Mari


Törőcsik Mari a magyar színházi és filmes élet meghatározó alakja, a Nemzet Színésze, valamint többszörösen díjazott színművész. Három Kossuth-, két Jászai Mari- és egy Balázs Béla-díjat nyert, örökös tagja volt a Halhatatlanok Társulatának. Ő az egyik legnagyobb elismerésben részesült magyar színésznő, a cannes-i filmfesztiválon is díjazták, a Forbes magazin 2017-ben a kultúra területén a 4. legbefolyásosabb magyar nőnek választotta.

Törőcsik Mari 1935. november 23-án született Pélyen, Heves vármegyében, egy katolikus pedagóguscsalád második gyermekeként. Édesapja, Törőcsik Joachim, falusi származású tanár volt, aki a keleti fronton is szolgált. A hadifogságból való hazatérése után az új rezsim üldözése miatt elvesztette igazgatói állását. Édesanyja, Rusz Julianna elkötelezett vallásos tanítóként nevelte gyerekeit.

Színház iránti érdeklődése nagyapja pélyi mozijának köszönhető, ahol sok filmet nézett. Középiskolai tanulmányait Egerben, majd a budapesti Alkotmány utcai közgazdasági gimnáziumban folytatta, ahol országos gépíróbajnoki címet szerzett. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán végzett.

1958-ban csatlakozott a Nemzeti Színház társulatához, ahol a Varsói melódia című előadásban aratta első jelentős sikerét. Filmes karrierjében a Déryné hol van? hozott nemzetközi elismerést, Cannes-ban a legjobb színésznő díjat nyerte meg. Hazánkban több színháznak is meghatározó tagja volt, és számos vezetői szerepet töltött be. Többször házasodott, férje volt Wiedermann Károly filmrendező, illetve Bodrogi Gyula színész. Harmadik férjével, Maár Gyula rendezővel közös gyermekük született, Teréz. Pár évvel később örökbefogadtak egy vietnámi árvát.

Pályafutása során a Magyar Színészkamara elnökeként és a Színház- és Filmművészeti Főiskola docenseként is dolgozott. 2016-tól a Jóra Való Törekvés Alapítvány fővédnöke volt. Utolsó éveit a Vas megyei Velemben töltötte, ahol díszpolgári címet is kapott. Betegségekkel küzdött, 2021-ben hunyt el. A Nemzeti Színház búcsúztatása után hamvait lánya végakarata szerint a Tiszába szórta.

Fotó: Wikipédia, Flickr