Íme 10 érdekesség, melyek október 26-án történtek:
- 1825 – Az Erie-csatorna megnyitása: Az Erie-csatorna hivatalosan megnyílt az Egyesült Államokban, összekötve a Hudson-folyót és az Erie-tavat. Ez az esemény fellendítette New York gazdaságát, és jelentős hatással volt az amerikai kereskedelemre.
- 1863 – A Nemzetközi Vöröskereszt alapítása: Jean-Henri Dunant vezetésével Genfben megalakult a Nemzetközi Vöröskereszt, amely humanitárius segítséget nyújt háborús és természeti katasztrófák áldozatainak. A szervezet később kulcsszerepet játszott a nemzetközi segélyezés és jogvédelem kialakításában.
- 1905 – Norvégia függetlenségének elismerése: Svédország hivatalosan elismerte Norvégia függetlenségét, amely egy békés úton végbement folyamat eredménye volt. Ezzel véget ért a két ország közötti 91 éves unió, és Norvégia önálló királyság lett.
- 1917 – A bolsevik forradalom kezdete: A bolsevikok Oroszországban megkezdték a Téli Palota elfoglalását, ami a forradalom kulcspontját jelentette. Ez az esemény a kommunista uralom kezdetét hozta, ami később a Szovjetunió megalakulásához vezetett.
- 1947 – Az első háború kezdete India és Pakisztán között: India és Pakisztán első háborúja kezdődött Kasmír régiója miatt, miután Pakisztán fegyveres erőket küldött a területre. A háború hónapokig tartott, és Kasmír kérdése azóta is feszültséget okoz a két ország között.
- 1955 – Ngô Đình Diệm Vietnám elnöke lesz: Dél-Vietnámban Ngô Đình Diệm hivatalosan elnökké vált, miután népszavazást nyert, amely felszámolta a monarchiát. Diệm elnöksége alatt Dél-Vietnám az amerikai támogatást élvezte, de autoriter uralma és politikája növekvő ellenállást váltott ki.
- 1965 – Az első pápa látogatása az Egyesült Államokban: VI. Pál pápa az első katolikus egyházfő lett, aki hivatalos látogatást tett az Egyesült Államokban. Beszédet mondott az ENSZ-ben, és sürgette a világbékét és az emberi jogok tiszteletben tartását.
- 1977 – Az utolsó természetes himlő eset: Szomáliában regisztrálták az utolsó természetes himlő esetet, amely az emberiség egyik legsúlyosabb járványainak végét jelentette. Az eset után a WHO hivatalosan kihirdette a himlő felszámolását 1980-ban.
- 1984 – Indira Gandhi merényletkísérlet túlélése: Indira Gandhi, India miniszterelnöke túlélt egy sikertelen merényletkísérletet, amelyet a Szikh szélsőségesek terveztek ellene. Sajnos, néhány nappal később, október 31-én, egy újabb támadás következtében életét vesztette.
- 2001 – A Patriot Act törvény elfogadása az USA-ban: Az amerikai kongresszus elfogadta a Patriot Act törvényt a szeptember 11-i terrortámadások után, amely szélesebb körű megfigyelési és bűnüldözési jogköröket biztosított a hatóságoknak. A törvény vitákat váltott ki, mivel sokan úgy vélték, hogy veszélyezteti a polgári szabadságjogokat.
Ezek az események változatosak és sokféle történelmi korszakot és jelentőséget képviselnek, különböző kultúrákban és társadalmakban.
fotó: pixabay