Női sportlegendák, akikre büszkék lehetünk


Ezek a sportolók nemcsak magyar, hanem világszinten is kiemelkedő eredményeket értek el, és maradandó nyomot hagytak a sport világában.

Keleti Ágnes

1921-ben született Klein Ágnes néven Budapesten. Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, aki összesen tíz olimpiai érmet szerzett. A Nemzet Sportolója címet viseli. 103 éves, ő a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka, illetve a valaha élt legidősebb olimpiai aranyérmes. A magyar tornasport legeredményesebb versenyzőke. Két fia van.

Egerszegi Krisztina

1974-ben született Budapesten. A legfiatalabb magyar olimpiai bajnok első aranyérmét 1988-ban szerezte Szöulban. Az ötszörös olimpiai bajnok úszó az egyik legsikeresebb magyar sportoló. 1988 és 1996 között nyert aranyérmeket, és több világrekordot is felállított. 1996-ban visszavonult a versenysporttól. 1996-ban lett a Magyar úszószövetség tagja, majdd 2007-ben a MOB tagja. Három gyermeke van.

Kovács Katalin

1976-ban született Budapesten. A kajakkirálynő néven is ismert háromszoros olimpiai bajnok. 31 világbajnoki címet nyert pályafutása során, öt olimpia ezüstérmet is szerzett. Ő minden idők legeredményesebb női kajakozója a világon. Kislánya (2014) születése után már nem versenyzett.

Hosszú Katinka

1989-ben született Pécsen. Az úszósport egyik legkiemelkedőbb alakja, aki a 2016-os riói olimpián három aranyérmet és egy ezüstérmet szerzett. A háromszoros olimpiai bajnok úszónőt Iron Ladyként is emlegetik. Több világ- és Európa-bajnoki címmel és világcsúcsokkal is büszkélkedhet.

Polgár Judit

1976-ban született minden idők legjobb női sakkozója, nemzetközi nagymester. Nyolcszoros sakkolimpikon, kétszeres sakkolimpiai bajnok. Polgár Judit az egyetlen nő, aki bekerült a világranglista legjobb tíz játékosa közé. Több világbajnoki cím mellett számos versenyt nyert. 2021-ben a World Chess Hall Of Fame tagja lett. Két gyermeke van.

szerző: Varga Ákos

fotó: Flickr, Wikipédia