Alighogy becsengettek, a komáromi Jókai Mór Alapiskola sportpályája benépesült. A Szabadidőközpont vezetője, Slávik Éva hívta vérpezsdítő reggeli átmozgatásra a gyereksereget. Szükség is volt a bemelegítésre! Na nem az időjárás miatt, hiszen az előző heti didergős napokat végre felváltotta az évek óta megszokott langymeleg szeptember. Az ok a további sporttevékenység volt: a diákok egyik része kerékpárra pattant, és Kabátfalu, valamint a Vág folyó töltésének érintésével eltekert a Kajakházig. A gyerekek megismerkedhettek a klub történetével, a sportág jelességeivel. A másik csoport gyalogszerrel indult el az iskolából. Kabátfalun át a Holt-Vághoz érkeztek, ahol sportjátékok várták őket.
A rendhagyó péntek apropója az idén 23. alkalommal megrendezett Európai Mobilitási Hét volt. A program célja a környezetbarát és fenntartható városi közlekedés népszerűsítése. A társadalom környezettudatosságát erősíteni hivatott rendezvénysorozat több fontos dologra is felhívja a figyelmet. Elsősorban a megnövekedett autóforgalom okozta környezeti, baleseti és városképi problémákra. A közlekedési mód felelősségteljes megválasztására. A fenntartható környezet- és emberbarát városi közlekedés előnyeire. A közösségi, a kerékpáros és a gyalogos közlekedés fejlesztésének szükségességére.
Komárom városa jelentősen igyekszik hozzájárulni a tisztább, élhetőbb város-projekthez. Évekkel ezelőtt – Szlovákiában akkor egyedüliként – a városi tömegközlekedési eszközök (autóbuszok) használatát ingyenessé tette. Ez azt jelenti, hogy azok, akik nem rendelkeznek saját autóval, vagy szeretnék kikerülni a városban gyakran előforduló torlódásokat, dugókat, illetve nem kívánják igénybe venni a taxiszolgálatok kínálatait, ingyen és bérmentve felpattanhatnak a városi buszokra, és utazhatnak velük kedvükre.
Keszegh Béla, Komárom sportos polgármestere – munkahelyére, az időjárástól függetlenül minden nap Škoda gyártmányú kerékpárján jár – hangsúlyozta, a város épp befejezett egy kerékpárút-projektet, s máris belefog a következőbe.
„Igyekszünk felhívni az iskolások figyelmét a fenntarthatóságra, valamint arra, mennyivel jobb például kerékpárral járni iskolába, mint a szülőkkel, autóval. Előbbi sokkal egészségesebb, remek kondit is ad. Az iskolák területén félig fedett kerékpártárolókat alakítottunk ki: időjárástól függetlenül jó helyen, biztonságban vannak az intézmények területén a bringák”
– emelte ki a polgármester. Beszéde a Klapka téren hangzott el, ami öt órára már megtelt bringásokkal. A terv egy városon belüli közösségi tekerés volt, érintve VII., II. és I.-es lakótelepeket, a Klapka György utcát, a Nap, a Komensky, majd a Jókai utcán át vissza a város főterére. Szintén a Mobilitási Hét keretében szervezték a körülbelül 7 kilométeres bicajozást. A résztvevők ajándékcsomagban is részesültek, valamint az élményben, hogy tömegben, egységként tekerhettek. Motivációt és inspirációt kívántak nyújtani a városlakóknak, felhívva a figyelmet a természetbarát közlekedési megoldásokra.
Fotó: a szerző és Kovács Mária