A 2026-os év végéig körülbelül 3000 iskolát szerelnek fel mesterséges intelligencia által vezérelt térfigyelő rendszerrel. A cél, hogy megakadályozzák a különféle biztonsági kockázatok terjedését. Ezt Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszter közölte a szerdai kormányülés után az alap- és középiskolák térfigyelő rendszerrel való ellátásával kapcsolatos anyag jóváhagyása kapcsán. Ebben az évben próbaképpen három iskolát szerelnek fel kamerákkal. Hogy melyek lesznek ezek, egyelőre nem árulta el.
„Ezek modern kamerák lesznek, amelyek úgynevezett arcfelismerés funkcióval is rendelkeznek. Ez a megoldás nem fogja terhelni az egyes körzetek rendőreit” – jegyezte meg Šutaj Eštok. Hozzátette: a kamerák mesterséges intelligencia segítségével képesek lesznek azonosítani, ha váratlan viselkedés vagy más kockázatok merülnek fel. Szerinte csak ezután fogják jelezni a műveleti központoknak, hogy valami szokatlan történik az iskola területén.
A Belügyminisztérium szerint a projekt megvalósítása során szorosan együttműködnek a biztonsági szakértőkkel és az iskolákkal. „A szakértők úgy tervezik meg a kamerák elhelyezését, hogy a diákok és a személyzet magánéletének megsértése nélkül biztosíthassák a magas kockázatú zónák optimális felügyeletét. A kamerák száma az iskola méretétől vagy elrendezésétől függően változhat” – magyarázta Matej Neumann, a tárca szóvivője.
Šutaj Eštok szerint a rendszer a GDPR-t is figyelembe veszi. Tomáš Drucker (Hlas-SD) oktatásügyi miniszter megjegyezte: fontos, hogy a törvénnyel összhangban történjen minden. A projekt megvalósítása azonban időbe fog telni, és létre kell hozni egy munkacsoportot, amely kidolgozza a tervezet részleteit.
A kormány elfogadott egy dokumentumot az épületek aktív megfigyeléséről és egy automatizált figyelmeztető rendszerről. A projektre több mint 62 millió eurót különített el. A belügyminiszter szerint a finanszírozást elsősorban uniós forrásokból oldják meg.
TASR
fotó: Freepik