Michal Šimečka, az ellenzéki Progresívne Slovensko (PS) vezetője bosszúállásnak tartja a parlament alelnöki funkcióból való leváltására vonatkozó javaslatot, azért, mert jól végzi ellenzéki munkáját - mondta a Smer-SD és az SNS képviselői által benyújtott indítványra reagálva, és visszautasította a személyével és a rokonaihoz kötődő szervezetek támogatásával kapcsolatos kritikákat. Azt állította, Robert Fico miniszterelnök (Smer-SD) nyomást gyakorol, hogy elérje a leváltását.
„A nagyapámról elnevezett alapítvány elleni támadással kezdődött az egész, az alapítványhoz nekem természetesen semmi közöm. Most pedig az apám, az anyám, a barátnőm elleni támadásokkal folytatódik a támadás, miközben ezek a szervezetek már jóval azelőtt is kaptak támogatást, hogy én politikai szerepet vállaltam volna. Minden nyilvános és átlátható” – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A PS elnöke azt állítja, a leváltásáról szóló dokumentum szerzője Pavol Gašpar, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) vezetője. Ezért Gašpar leváltását követeli. „Ez az állami hatalommegosztás és a demokrácia alapelvei elleni támadás” – mondta. Magyarázatot kér a Smer-SD és az SNS képviselőitől is. „Hogyan bízhatunk abban, hogy az SIS betölti küldetését, ha a vezetője még a „nyomokat sem képes eltüntetni?” – tette fel a kérdést Šimečka.
Šimečka szerint a kormány az aktuális témákról és problémákról akarja elterelni a figyelmet a ő leváltásával. Kijelentette, hogy folytatják az ellenzéki munkát. „Ez egyáltalán nem fog eltántorítani bennünket, és nem fogja gyengíteni azt az eltökéltségünket, hogy a következő választáson leváltsuk Robert Fico kormányát. Továbbra is erőteljesen, következetesen, minden alkotmányos eszközzel ezen fogunk dolgozni. Rá fogunk mutatni, hogy Robert Fico nem az emberekért dolgozik, hanem a személyes bosszú motiválja” – mutatott rá.
A Šimečka leváltására irányuló indítványt csütörtökön nyújtották be a Smer-SD és az SNS parlamenti képviselői. Az előterjesztés indoklásában úgy fogalmaztak, hogy a Šimečkához közel álló személyek állami támogatásokat használtak fel, és manipuláció gyanúja merült fel a támogatások elosztása kapcsán. Felrótták neki azt is, hogy tüntetéseket szervezett a kulturális és az igazságügyi minisztérium vezetése ellen, ahol szerintük Šimečka rokonai elvesztették az anyagi támogatásokat.
A leváltásról szóló rendkívüli parlamenti ülést az indítvány benyújtását követő hét napon belül össze kell hívni.
TASR
fotó: TASR