Mindent megteszünk egy olyan jövőért, amelyben nem lesznek idegen tankok és ártatlan áldozatok. Egy olyan reményteljes jövőért, amilyet 56 évvel ezelőtt élhettek meg az emberek abban a néhány tavaszi hónapban – jelentette ki Peter Pellegrini a közösségi hálón Csehszlovákia Varsói Szerződés általi megszállásának 56. évfordulója alkalmából.
„1968. augusztus 21-én végleg bezárult a remény ablaka, miközben tankok lánctalpai csikorogtak, gépfegyverek ugattak és ártatlan áldozatok vére öntözte az utcákat” – idézte fel az államfő.
Emlékeztetett, hogy 1968 tavaszán az emberek megérezték a szabadság és az új idők fuvallatát, és bíztak a vezetőikben. „A remény időszaka volt, hogy a biztonságot nyújtó szocializmus emberarcú és demokratikus lehet, és mindezt elsősorban Alexander Dubček testesítette meg” – folytatta az államfő.
Emlékeztetett, hogy ennek megvolt a gyümölcse, egyszeriben összetartóbbak lettek az emberek és kedvesebbek egymáshoz, és hajlandók voltak többet áldozni a hazájukért.
„A félelem és rémület sokakban haraggá változott, amikor a megszállók tankjait látták az utcákon, és az idegen katonák tanácstalanságát, akik szintén nem értettek semmit az egészből” – jelentette ki Pellegrini. Hozzátette, mindezt hamarosan óriási csalódottság váltotta fel, és az emberek megértették, hogy reményeik a jobb életre, a szabadságra és a nyitottabb határokra végleg szertefoszlottak.
Az 1968-as csehszlovák reformtörekvéseknek a Varsói Szerződés – Szovjetunió, Bulgária, Magyarország, Német Demokratikus Köztársaság, Lengyelország – hadseregeinek bevonulása vetett véget. 2021 óta augusztus 21-e emléknap.
TASR