Mit vigyünk el magunkkal az első – és valószínűleg egyetlen – 2024-es amerikai elnökjelölti vitából?


Donald Trump volt elnök és Kamala Harris alelnök parázsvitát folytattak Philadelphiában.

A 2024-es elnökségért folytatott verseny első vitájában alig győzték egymás politikáit és elképzeléseit bírálni.  Kamala Harris alelnök kedden, az elnökválasztás előtti első és talán egyetlen vitájukon erőteljes hadjáratot indított Donald Trump ellen. Sorozatosan bírálta őt egy olyan eseményen, amely megmutatta merőben eltérő elképzeléseiket az országgal kapcsolatban az abortuszról, a bevándorlásról és az amerikai demokráciáról.

A demokrata alelnök a 2020-as választási veszteségről szóló emlékeztetőkkel provokálta Trumpot, amelyet Trump továbbra is tagad. Gúnyosan értekezett hamis állításairól, és megpróbálta hangsúlyozni a volt republikánus elnök szerepét abban, hogy a Legfelsőbb Bíróság két évvel ezelőtt megdöntötte az abortuszhoz való nemzeti jogot. Trump túlságosan liberálisként és Biden népszerűtlen adminisztrációjának folytatójaként „állt bele” bele Harrisbe, miközben olyan megállíthatatlan személyes támadásokba és kitérőkbe kezdett, amelyektől tanácsadói és támogatói is óva intették őt.

Kevesebb, mint két hónappal a választás előtt és néhány órával azelőtt, hogy szerdán elkezdték postázni az első szavazólapokat Alabamában, a vita az eddigi legtisztább képet mutatta a többszörösen felborult elnökválasztási versenyről.

Harris megkönnyebbülés lenne?

A jelenlegi alelnök teljesítménye szinte minden mértékkel ellentétes volt Joe Biden elnök júniusi teljesítményével, éles, fókuszált válaszaival a közte és Trump közötti ellentétet hivatott bemutatni, míg Biden időnként zavaros, megtorpanó és gyakran összefüggéstelen volt. Harris a testbeszédét és arckifejezését használta, hogy szembeszálljon Trumppal, és kifejezze, hogy nevetségesnek, mulatságosnak vagy mindkettőnek találta a válaszait – ez határozottan eltér Biden ernyedt állkapcsa kifejezésétől, amikor Trump támadásba lendült.

Úgy tűnt, Harris megkönnyebbülésnek szánta magát azon szavazók számára, akik ki akarnak szakadni Trump fanyar politikájából.

Kamala Harris. Forrás: Facebook

Trump “szégyen” és “nevetséges” (?)

Harris egyik pillanatban Trumphoz fordult, és azt mondta, hogy alelnökként olyan külföldi vezetőkkel beszélt, akik „nevetnek Donald Trumpon”, és azt mondta, beszélt katonai vezetőkkel, „és azt mondják, ön szégyen”.

Miközben a 78 éves Trump ismét megkérdőjelezte az alelnök hovatartozását, az 59 éves Harris, az első nő, fekete és dél-ázsiai származású személy, aki alelnökként szolgált, határozottan intett Trumpnak, és így válaszolt: „Azt hiszem, az amerikai nép jobbat akar ennél, akarj jobbat önnél.”

Trump megpróbálta összekapcsolni Harrist a még mindig népszerűtlen Bidennel, és megkérdőjelezte, miért nem cselekedett a javasolt elképzelései szerint, miközben alelnök volt.

Adócsökkentés, abortusz és migráció, demokratikus értékek, merénylet

Harris a középosztályt célzó adócsökkentéseket ígért, és kijelentette, hogy szorgalmazni fogja az abortuszhoz való, szövetségileg garantált jog visszaállítását, amelyet a Legfelsőbb Bíróság két éve hatályon kívül helyezett. Trump kijelentette, hogy az általa javasolt vámok segítik az Egyesült Államokat abban, hogy rövidítsék meg a szövetségesei a kereskedelemben. Elmondta, hogy az orosz-ukrán háború mielőbbi befejezésén fog dolgozni – bár kétszer is visszautasította, hogy Amerika érdeke lenne, hogy Ukrajna megnyerje a háborút.

Trump ismét tagadta, hogy veszített Bidennel szemben négy évvel ezelőtt, amikor támogatóinak tömege megrohanta az Egyesült Államok Capitoliumát, hogy megpróbálja megakadályozni veszteségének igazolását a választói csalásról szóló hamis vagy megalapozatlan állítások alapján. Megpróbálta megfordítani az amerikai demokráciát fenyegető kérdéseket, és azt mondta, hogy az őt ért bírálatok a júliusban túlélt merénylethez köthetők. „Valószínűleg azok miatt kaptam golyót a fejembe, amiket rólam mondanak” – mondta. „Demokráciáról beszélnek, azt mondják én jelentek fenyegetést a demokráciára. Pedig ők azok.”

Trump az elmúlt napokban fokozta a megtorlás fenyegetését, ha visszatér a Fehér Házba, és azt mondta, hogy vádat emel az ügyvédek, adományozók és más tisztviselők ellen, akikről úgy véli, hogy „elcsalták” a választást.

„Donald Trumpot 81 millió ember rúgta ki” – mondta Harris. „Tehát ezt tisztázzuk egyszer s mindenkorra. Nyilvánvaló, hogy nagyon nehezen tudja feldolgozni ezt.”

Forrás: pexels

Ez nem kampány. Ez érzelmi hullámvasút

Trump egy ponton támadásba lendült Biden ellen, megkérdőjelezve a mentális élességét, és azt állította, hogy Biden „nem is tudja, hogy él”. Harris ezt gyorsan megpróbálta megfordítani, Trump ellen: „Először is fontosnak tartom emlékeztetni a volt elnököt, hogy nem Joe Biden ellen indul. Ellenem.– mondta.

Kétségkívül, a 2024-es amerikai elnökválasztás olyan, mint eddig soha egyik sem. Karcos, változatos, egy igazi érzelmi hullámvasút. A két ellenfél politikai elképzelései közt rendkívül nagy a szakadék, személyes támadásokkal telitűzdelt kampányt folytatnak, ami nem biztos, hogy egészséges. Hiszen a demokrácia nem személyekről szól, hanem intézményekről és rendszerről. Jóllehet, sokan sokféleképpen értelmezik a demokráciát, ezért nem mindegy, kik azok a személyek, akik döntéseket hoznak. Ám ettől még nem szabad megfeledkezni azokról az értékekről, melyeket fontosnak tartunk.