Az ellenzéki képviselők pénteken leadták az aláírásokat a parlament rendkívüli ülésének összehívásához, amelyen Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter és Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter leváltását akarják indítványozni. Erről a PS, az SaS és a KDH ellenzéki pártok képviselői tájékoztattak a sajtótájékoztatójukon. A parlament szabályzata szerint a rendkívüli ülést hét napon belül össze kell hívni.
Šimkovičovának többek között a Szlovák Nemzeti Színházban (SND) és a Szlovák Nemzeti Galériában (SNG) eszközölt személyi változásokat róják fel. Susko pedig az ellenzék szerint bűnözőket szolgál ki, és nem törődik a korrupció elleni harccal. Felróják neki Dušan Kováčik, jogerősen elítélt volt speciális ügyész szabadlábra helyezését.
Zora Jaurová (PS), a parlament kulturális bizottságának alelnöke úgy véli, hogy Šimkovičová a legkevésbé sem alkalmas a miniszteri poszt betöltésére. „Tíz hónap alatt sikerült lebontania és aláásnia mindent, ami gyakorlatilag jó és működik, mindazt, ami a kultúrához tartozik – közmédia, közpénzek, műemlékek felújítása, emblematikus kulturális intézmények” – állapította meg. Jaurová szerint a tárcát Lukáš Machala, a minisztérium hivatalának főtitkára vezeti. Emlékeztetett: Matej Drlička, a Szlovák Nemzeti Színház vezetőjének az elbocsátása után a színháznak csaknem két hete nincs vezetője. Jaurová szerint Alexandra Kusá igazgató elbocsátása után az SNG-t egy olyan személy vezeti, aki saját elmondása szerint semmit sem tud a művészetről. Hozzátette: Šimkovičová és Machala nem összeegyeztethető a kultúrával. A kormányt szerinte azonnal át kell alakítani.
Mária Kolíková (SaS) parlamenti képviselő szerint Susko lemondott az igazságszolgáltatásról, és az igazságügyi szervek szétverésével veszélyezteti az ország biztonságát. Mi több, durván beavatkozik az igazságszolgáltatásba, ahogyan az Kováčik esetében is történt. „Az, hogy az igazságügyi miniszternek van némi törvényes mozgástere arra, hogy olyan embereket is szabadlábra helyezzen, akik büntetésüket töltik, nem jelenti azt, hogy jogerősen elítélt korrupt embereket kellene szabadlábra engednie. Ezt a törvényhozási folyamat során biztosan nem gondolta így senki” – mondta.
Marián Čaučík, a KDH képviselője hozzátette: ami a kormányban történik, az túlmegy minden határon, és ezzel Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnöknek kellene foglalkoznia. A KDH a kormányalakítás kezdetétől fogva azt hangoztatja, hogy Šimkovičovának nem lett volna szabad kulturális miniszternek lennie. „Már csak azért sem, mert hozzájárult a dezinformációs színtér kialakításához” – mondta Čaučík.
Jaurová elmondta, hogy a bizalmatlansági indítványt nem írták alá a Slovensko mozgalom képviselői, ugyanakkor feltételezi, hogy az ülésen részt fognak venni. „Vannak arra utaló jelek, hogy a parlament nem lesz határozatképes, ami azt jelenti, hogy a tárgyalást a szeptemberi ülésre halasztják” – mondta, mikor arról kérdezték, hogy szerinte tudnak-e majd tárgyalni a bizalmatlansági indítványokról.
Robert Fico (Smer-SD) kormányfő kijelentette: egyik miniszter leváltására sem lát okot. Szerinte mindketten a törvénnyel összhangban jártak el. Susko és Šimkovičová élvezi a bizalmát. Šimkovičová kitart a kulturális intézmények igazgatóinak elbocsátása ügyében tett lépései megalapozottsága mellett. Susko kijelentette, hogy Kováčik esetében a jogrendszer standard eljárásait követte.
TASR
fotó: TASR