Kamala Harris, a 2024-es elnökválasztás Demokrata párti elnökjelöltje Minnesota kormányzóját, az eddig viszonylag ismeretlen Tim Walzot választotta alelnökjelöltjéül. Joggal tesszük fel a kérdést: miért épp őt?
Hosszas győzködést követően visszalépett a demokrata elnökjelöltségtől az Egyesült Államok jelenlegi elnöke, Joe Biden. A stafétát pedig alelnökének, Kamala Harrisnek adta át. Ez a változás egyébként némi fellélegzést hozott a demokrata politikai körökben, s mindenki kíváncsian várta, ki lesz Harris „running mate”-je, vagyis alelnökjelöltje.
A döntést megelőzően több politikai elemző is felvetett számos lehetséges alelnökjelöltet – köztük Josh Shapiro, Pennsylvania állam kormányzója vagy épp Mark Kelly ex-asztronauta és Arizona állam kormányzója.
Utolsókból lehetnek az elsők
A döntést megelőzően több politikai elemző is felvetett számos lehetséges alelnökjelöltet – köztük Josh Shapiro, Pennsylvania állam kormányzója vagy épp Mark Kelly ex-asztronauta és Arizona állam kormányzója. Valahol a sor végén állt egy, viszonylagos ismeretlensége és a Harrissel való személyes kapcsolat hiánya miatt eléggé esélytelennek tűnő jelölt: Tim Walz.
A 60 éves demokrata és katonai veterán azután, hogy Joe Biden elnök úgy döntött, hogy nem kíván második mandátumot szerezni, egy sor televíziós szerepléssel került az élvonalba. Nehéz lenne Walznál élénkebb képviselőt találni az amerikai „heartland”-nek.
Walz a nebraskai West Pointban született, egy körülbelül 3500 fős közösségben Omahától északnyugatra. Fiatalkorában csatlakozott a hadsereg nemzeti gárdájához, majd tanár lett Nebraskában. Feleségével az 1990-es években a dél-minnesotai Mankatóba költöztek. Itt tanított társadalomismeretet és edzősködött a Mankato West High School-ban, beleértve azt a csapatot is, amely 1999-ben megnyerte az iskola négy állami bajnoksága közül az elsőt. Walz 24 évet szolgált a hadsereg nemzeti gárdájánál, majd főtörzsőrmesterré emelkedett, amely a katonaság egyik legmagasabb besorozott rangja.
Az első kongresszusi versenyén Walz felzaklatott egy republikánus hivatalban lévő képviselőt. Ez 2006-ban volt, amikor egy nagyrészt vidéki, dél-minnesota kongresszusi körzetben nyert Gil Gutknecht képviselő ellen. Walz kamatoztatta a választók haragját George W. Bush akkori elnökkel és az iraki háborúval. Az Egyesült Államok Képviselőházában töltött hat ciklusa alatt Walz harcolt a veteránok ügyeiért.
Miért éppen Walz?
Noha Walz nem Wisconsin, Michigan vagy Pennsylvania egyik kulcsfontosságú „kék fal” államából származik, ahol mindkét fél úgy gondolja, hogy nyerniük kell, ő a szomszédban van. Azt is biztosítani tudja, hogy Minnesota a demokraták kezében maradjon.
Ez azért fontos, mert Donald Trump volt elnök Minnesotát úgy festette meg ebben az évben, mintha esélye lenne ott nyerni. Bár az állam 2006 óta nem választott republikánust az egész államra kiterjedő hivatalra, a GOP elnökjelöltje Richard Nixon elnök 1972-es földcsuszamlása óta nem képviselte az államot, de Trump ott már kampányolt.
Amikor Mark Dayton demokrata kormányzó úgy döntött, hogy 2018-ban nem pályázik harmadik ciklusra, Walz kampányt folytatott az „Egy Minnesota” szlogennel, mellyel elnyerte a hivatalt.
Walz kényelmesen beszél azokról a kérdésekről is, amelyek a Rozsdaövezetben szavazók számára fontosak. A demokratikus ügyek bajnoka volt, beleértve a szakszervezeteket, a munkások jogait és az óránkénti 15 dolláros minimálbért.
A demokrata stratégák számára nyilvánvalóan az is szimpatikus volt, hogy Walz élesen bírálta Donald Trumpot és alelnökjelöltjét, J. D. Vance kormányzót. Trump ex-elnök nemrégiben merénylet áldozata lett, ami választói körökben akarva-akaratlanul kelt szimpátiát. Trump egyébként is magas támogatottsága miatt szoros küzdelem várható a Demokrata és a Republikánus párt elnök-és alelnökjelöltjei között, tekintve, hogy Biden visszavonulása jó stratégiának bizonyult. Sok kritika érte előrehaladott kora okán, ezzel szemben Harris fiatalosabbnak tűnik.
Van tapasztalata a megosztott kormányzásban
Első kormányzói ciklusában Walz a demokraták vezette képviselőház és a republikánusok által ellenőrzött szenátus között megosztott törvényhozói testülettel szembesült, amely ellenállt azon javaslatainak, hogy magasabb adókat használjanak fel az iskolák, az egészségügy és az utak pénzének növelésére. De ő és a törvényhozók olyan kompromisszumokat kötöttek, amelyek miatt az állam megosztott kormánya még így is eredményesnek tűnt.
Walz egy MSNBC-interjúban “egyszerűen furcsának” nevezte Donald Trump republikánus elnökjelöltet és alelnökjelöltjét, J.D. Vance-t. Ez a szó gyorsan központivá vált Harris és más demokraták számára, és esélyes, hogy a kétségtelenül furcsa, 2024-es választások jelszava legyen.