Minden tájegységnek megvannak a maga jellegzetes ételei, így a Palócföldnek is, amely a Mátrától és Bükktől északra, Nógrád és az egykori Hont és Gömör vármegyében található. Ezen belül vidékenként inkább csak megnevezésükben térnek el az egyes ételfajták. Van, ahol a fánkot pampuskának, a herőcét herőkének, a derelyét dedelének, vagy például a páránfőttet gömbőkének mondják.
A palócok körében a ház körül termesztett zöldésgek és gyümölcsök közül a borgonya, bab és káposzta voltak a leggyakoribbak. A palócok kifejezetten leveses nép voltak, az egyik leggyakoribb fogásuk hétköznap és ünnepnap is a leves volt.
Nos, a 350 lakosú, 63 százalékban magyarok lakta Kőkesziben (Nagykürtösi járás) július 20-án húsz főzőcsapat vett részt az immár 16-ik alkalommal megrendezett Palóc Ételek Fesztiválján. A nemzetközinek mondható gasztronómiai rendezvényre határon innen és határon túlról is érkeztek a kulináris élvezetek készítői. Mi több, az Ipoly menti csapatokon kívül távoli szlovák települések is képviseltették magukat.
Privigyéről (Prievidza) a Golden Pig malacpecsenyével, a szelényi Palóc ízek csapata csülkös babos marhapörkölttel, a zsélyi Amatőrök csirkeszív pörkölttel, a gyürki Kezdők csapata húsos káposztával várta az öttagú zsűri értékelését. A terbegeci Attilák palóc kakasgulyást, az ipolynyéki Forever Young (Örökké fiatal) köcsögös babgulyásal, míg a Breznóbányai járás Helpa (Heľpa) községéből érkező Super starí pacallal, a Super mladí csapat pedig vadászgulyással várta az ínyencek kedvelőit.
A siraki vadászok pikáns vaddisznógulyást, az ipolybalogi Carp Fanatik halászlét főzött gyufatésztával, a kőkeszi csapat csülkös pacalpörköltet és káposztalevest, a leszenyei Hunter vadásztársaság vaddisznó gulyást, míg a námesztói (Námestovo) vadászegyesület csapata vadmalac gulyást készített. A pozsonyivánkai (Ivanka pri Dunaji) Zemepán kondérjában marhahúsból készült gulyás rotyogott, a magyarországi Nagylócról érkezett csapatéban lucskos káposztaleves, míg az őrhalmi Balla János és Szolnokról érkezett segítői csapatáéban tavaszi leves és csülkös pacal.
A kőkeszi Csipet csapat babgulyást, az ugyancsak helyi Miro és Ricsi gulyáslevest és a kőkeszi fiatalok babgulyást szarvashúsból, és betyárlevest főztek. A lukanényei Zöllei Lívia finom nutellás és lekváros palacsintával kínálta az édességek kedvelőit.
Bizony nem volt könnyű dolga a bírálóbizottságnak Nagy Zsófia gasztronómiai szakértő elnökletével egyrészt végigkóstolni húsz főzőcsapat ételkészítményeit, másrészt kiválasztani azok közül az általuk legfinomabbnak és legízletesebbnek talált ételt. Különdíjban részesült a Super maldí csapata és a Forever young csapata. A Vándorserleget a Palóc ízek csapata vehette át Molnár Csabával az élen. Tudni kell, hogy annak idején a fesztivál kiötlője és elindítója Molnár Csaba volt, aki a Vándorserleg átvétele után elérzékenyülve emlékezett vissza a kezdetekre, és örömét fejezte ki, hogy évről évre egyre nagyobb érdeklődés nyilvánul meg a rendezvény iránt. Egyúttal köszönetét fejezte ki Pixiádes László polgármesternek és a helyi önkormányzatnak, hogy változatlanul fontosnak tartják ennek a közösségteremtő és erősítő fesztiválnak a megrendezését.
A Palóc Ételek Fesztiválján idén sem hiányzott a szórakoztató műsor. A szabadtéri színpadon a kőkeszi Nevenincs néptánccsoport mutatkozott be elsőként palóc karikázóval és csárdással. A kőkeszi gyökerekkel is bíró 10 éves újbányai (Nová Baňa) Jakub Toma gombos-harmonikajatékával, a 7 éves zsélyi Lavrík René Márió pedig népszerű szlovák és magyar slágerek tolmácsolásával lopta be magát a nézők szívébe. A Badínből (Besztercebányai járás) érkezett Javory a Liesky folklórcsoport fellépése után a jó hangulatot csak tovább fokozta Tarnai Kiss László, a Dankó Rádió megalapítója és művészeti vezetője, akit magyarnóta, operett és popénekesként is sokan ismernek.
A rendkívül sok és értékes tomboladíj kisorsolása után következett Josh és Betti élő koncertje, valamint Tomi lemezlovas retro diszkója.
Fotó: A szerző