Prímások és gitárvirtuózok az alma materben


A Komáromi Városi Televízió hét nap híján negyed évszázados szerkesztője meglehetősen csúnyán nézett ránk. Egyrészt operatőr kollégájára, másrészt rám. Volt-e oka, hogy mérgeskedős ráncokba redőzze homlokát? Nos, attól függ. Végül is, mi semmilyen valótlanságot nem állítottunk. Csak megállapítottuk a tényeket. Bár azt is tény, hogy az ifjú szerkesztő nem egyszer figyelmeztetett: vannak dolgok, amiket nem kéne kimondani. Például azt, hogy igazán otthon érezhette magát a Selye János Gimnázium rendezvényén, melyre egy évforduló miatt került sor. 20 éve alapították ugyanis a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak és Tanárainak Baráti Körét. Ennek apropóján látványos és főleg hangzatos gálaműsor várta az érdeklődőket az aulában. A fellépők, a nézők, az érdeklődők... szinte kivétel nélkül a gimi egykori tanulói. Ahogyan a tévé szerkesztője is. Jó-jó, értem én, majd 25 évesen ne is tűrje az ember, ha „leöregezik”. De akkor is: a tények magukért beszélnek! Ez az oktatási intézmény még öregdiákokban is rendkívül gazdag és sokszínű!
Langschadl István, a Baráti Kör elnöke
fotó: a szerző

„1911-ben érettségiztek először a komáromi gimnáziumban”

– kezdte üdvözlő beszédét Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója, megemlítve továbbá, hogy idén Bencés emlékévet hirdetett az intézmény.

A Silver Strings
fotó: a szerző

Tőzsér Árpád amellett tört pálcát, hogy törekedni kell az elfogadásra. Gimnáziumunk ennek az eszmének a fényében éli mindennapjait. Ékes példa erre az a 27 református diák, akik az egykori bencés gimnáziumban végeztek, és később mindannyian lelkésszé váltak.”

Az igazgató felhívta a figyelmet Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát gondolatára:

Az iskola nem falaiban, hanem nevelőiben és diákjaiban őrzi erejét!”

Az ünnepi gálaműsort – rendhagyóan – a gimnázium jelenlegi diákjai nyitották meg. A CSAK zenekar (Bukor Emőke Zsuzsanna, Keserű Orsolya, Bresztyák Jázmin, Varga Máté Larion, Naňo Nimród, Szeles Chloe, Téglás Gergely, Czibor Lea, Fehér Eszter és Nagy Kinga) megindító dalokat adott elő. A közönséget elbűvölte fellépésével Pfeifelrlik Lajos és Nagy Ferenc, Korpás Éva és gyermekei: Lakatos Lili és Lakatos Áron, Hostomský Fanni és Szebellai Dániel. Bertók Tibor hegedűművészt édesapja kísérte zongorán; a Silver Strings, a Komáromi Művészeti Alapiskola gitárkvartettje pedig fergeteges sikert aratott.

Hangszerének kiváló mestere: Bertók Tibor
fotó: a szerző

Langschadl István, a Baráti Kör elnöke köszöntőjében utalt az igencsak nagy számú tagságra: több mint háromszáz aktív taggal büszkélkedhetnek. Ők azok, akik munkájukkal is hozzájárulnak a szervezet létezéséhez. És mára már szinte megszámlálhatatlan azok száma, akik a komáromi gimnázium egykori diákjai, tanárai, nevelői voltak. Akiket összeköt ugyanaz az eszme, temérdek szép emlék és a meggyőződés, hogy pompás volt ennek az intézménynek a lépcsőit koptatni!

fotó: a szerző