A Rozsnyótól négy kilométerre fekvő Jólész (Jovice) neves szülöttje Cházár András. Nevét az első siketnéma intézet létrehozásának ösztönzésével írta be a magyar történelembe.
Cházár András 1745. július 2-án született nemes, ám szegény evangélikus családba. Tanulmányai során Eperjesen költészetet és retorikát, Késmárkon bölcseletet, Pozsonyban jogot tanult.
1773-ban Rozsnyón telepedett le gyakorló ügyvédként. Megkülönböztetés nélkül felvállalta nemesi családok és szegény sorsú emberek ügyeit, az utóbbiakét fizetség nélkül. Éveken át volt Torna, Hont és Abaúj, később Gömör megye táblabírája. Gömör vármegye háromszor választotta meg főjegyzőjévé.
1799-ben Bécsben tartózkodott, és ott figyelt fel egy siketnéma iskolára. A látottak alapján elhatározta, ugyanilyen iskolát alapít Magyarországon. Eredeti elgondolás szerint a saját rozsnyói házában létesült volna az iskola. A bécsi császári udvar beleegyezett Cházár tervezetébe azzal a feltétellel, hogy az iskola Vácott fog működni.
1802. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján megnyithatta kapuit az első magyar gyógypedagógiai intézett Vácott, az akkor üresen álló régi püspöki palotában, azaz a mai helyén. Akkori neve: Váczi Királyi Magyar Siketnéma Intézet volt. Az intézmény 1990-től Cházár András nevét viseli.
Szülőfaluja tisztelettel őrzi híres szülöttének emlékét. 1995. szeptember 21-én Cházár András születésének 250. évfordulóján ünnepélyesen kétnyelvű – szlovák-magyar – új, szürke márványból készített emléktáblát avattak. A magyar felirat szövege: „Ki siketeket hallóvá, a némát szólóvá tette“. Cháráz András születésének 250. évfordulója emlékére 1995. szeptemberében hálából az utókor.“ 2007-ben megalakult a Cházár András Jólészi Polgári Társulás. A civil egyesület célja a magyar siketnéma oktatás megteremtője emlékének megőrzése és a váci iskolával való együttműködés ápolása.
Szülőházában 2007-ben emlékszobát létesítettek, és 2008 szeptemberében felavatták Cházár András első köztéri szobrát Jólészen.
A szépen felújított épület előtti téren 2015 nyarán beszélő padokat helyeztek el. A fába vésett idézetek Cházár András műveiből lettek kiválasztva, a padtámlák hátuljára értelemszerűen „Cházár András (1745 – 1816)“ felirat került. A tér kisugárzását is szolgáló padokat Mikesy György, a váci Cházár András EGYMI, Kollégium és Gyermekotthon igazgatója adta át Jólész önkormányzatának és a Cházár András Jĺészi Polgári Társulás vezetőinek.
Cházár András a közélettől visszavonulva 1816-ban bekövetkezett haláláig Rozsnyón élt.
Fotó: Jólészi községi hivatal, Világháló