Szent-Györgyi Albert neve alatt terjedt el azon elgondolkodtató megfogalmazás, miszerint “felfedezni valamit annyit tesz, mint látni, amit mindenki lát, és közben arra gondolni, amire még senki.”
A találmányok és felfedezések azok az emberek által alkotott vívmányok és újítások, melyek nagyban hozzájárultak, illetve mind a mai napig óriási szerepük van az emberiség fejlődésében, a munkafolyamatok egyszerűsítésében, az életminőség javulásában, az egészség megőrzésében, az életkor növekedésében, mindemellett hajtóerő még rengeteg mindenben a tudomány és az élet számos területén. A gondolkodó elmék azok, akik az egész történelem folyamán mertek nagyot álmodni, kitartottak kezdeti elköteleződésük és ötletük mellett egészen a megvalósítás pillanatáig. A feltalálókat és tudósokat sokszor nem értették meg, elítélték, sőt még üldözték, meghurcolták és máglyán elégették “más” meglátásaik miatt. Általában az a kor, amelyben éltek még nem volt felkészülve az újszerű meglátásokra, a rendhagyó gondolatokra, valamint a “őrült” ötletekre. Mindezek ellenére, szerencsére, olyan állhatatos emberek voltak, akik nem riadtak vissza az egyház, az állam és a társadalom megvető pillantásaitól, hátráltató tevékenységétől és becsmérlő nyilatkozásaitól. A tudományos munkák nehezítői és az ellenszenves fogadtatás azonban a kishitűekre cáfolt. Az eltelt idő minden esetben bebizonyította a találmányok létjogosultságát. A történelem folyamán történt előrehaladással az egykor őrültnek tartott tudósok pedig nem megértett zseninek, koruk látnokának, a jövő hírnökeinek lettek bélyegezve, akik fittyet hánytak az elítélő nézetekre kitartva saját elképzeléseik mellett.
Európában, a legtöbb országban november 9-én emlékeznek meg a feltalálóról, munkásságukról, életükről és az általuk megalkotott tudományos és technikai vívmányokról. A november 9-i dátummal pedig Hedy Lamarr színésznő és feltalálónő születésnapja előtt tisztelegnek, akinek a frekvenciaváltású adó-vevő rendszer találmányát először torpedók irányítására használták, majd pedig elválaszthatatlan részként ivódott bele más szerkezetekbe, modern berendezésekbe és mindennapi tárgyakba. A feltalálók napját más-más államban más-más időpontban is tarthatják, Magyarországon például június 13-án, Szent-Györgyi Albertre emlékezve rendezik meg 2009 óta.
Ezen jeles ünnep alkalmával egy olyan filmet hoztam, mely nem feltétlen a feltalálóról szól, ám a történetfolyam és a bemutatott szakma elengedhetetlen háttere egy-egy találmány. Mindezek mellett pedig az egyik legzseniálisabb elme, a horvát származású Nicola Tesla és munkásságának egy szelete is helyet kapott benne.
-> Tökéletes trükk – amerikai-angol thriller, Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine és Piper Perabol főszereplésével, valamint Scarlett Johansson szereplésével
fotó: pixabay