“Mikor boldog vagy, akkor érzed a ritmust, de mikor szomorú, akkor érted a dalszöveget.” - jegyezte meg Frank Ocean, ismert amerikai énekes és dalszerző.
Amint elgondolkozunk ezen szavain, rájövünk, hogy a zene tényleg milyen összetett. A legegyszerűbb “kellemes nótának” tűnő kedvencek is egész bonyolult háttérrel rendelkeznek. A különböző hangszerek dallamainak összefonódása, a hangszínek házasítása, a ritmusok sokasága, valamint az ének csilingelése igazi mesterművet tud alkotni. A “háttérben” szóló zene és a többször domináns emberi hang párosa szívre és agyra, testre és lélekre egyaránt hat.
A zene, mint különféle tárgyakon megszólaltatott hangok együttese, már az emberiség kezdete óta létezik. Kutatók többsége meg van győződve arról, hogy még a beszéd kialakulása előtt jött létre. A történelem hajnalán megszületett “zörejek” az évmilliók során hatalmas utat tettek meg. Minden egyes történelmi korszak rányomta meghatározó bélyegét a zene véget nem érő fejlődésére. A mai világban pedig már számtalan fajta-féle stílusirányzat közül válogathatunk kedvünkre. Ez a rengeteg zenei “variáció” csak nagyon ritka “ember-példányokat” hagy hidegen. A modern polgárok könnyedén találnak szívüknek oly kedves stílust, előadát, sőt konkrét dalt is.
A hangok muzsikává érett kompozíciója mindenütt körülvesz minket, hogy akár tudattalanul, akár tudatosan fejtse ki hatását. A megfelelő akkordok és skálák kedvező változásokat indíthatnak útjára az emberi lelkekben. És mivel tudjuk, hogy a betegségek főként lelki eredetűek, a lélekre gyakorolt pozitív határok egy idő után tovább “fejlődnek”. A gyógyulásnak indult lélek pedig “előrevonul”, hogy testi szinten is változásokat produkáljon. Ezért is mondják, hogy a zene gyógyító erejű. A kedvenc dallamaink nem véletlenül segítenek, vigasztalnak, vidítanak, siratnak,… A zene hatalmas lökethullám, mely kizökkent, vagy elmélyít, mikor épp mire van szükség.
A zene kapcsán pedig nem szabad elfeledkezni azokról sem, akik idejüket, fáradtságukat, kreativitásukat és tudásukat nem kímélve létrehozták a zeneműveket. A zeneszerzők, dalszerzők, bár a munkájuk “mögött” vannak, nem kevesebb az érdemünk, mint az előadóknak. A háttérben dolgozó zenei alkotók és dalszerzők művészek a javából! Ahogy Németh Alajos Lojzi, az Artisjus Szerzői Egyesület elnöke látja: “A zenei ranglétrán mindig a zeneszerző áll az első helyen. Utána következik a karmester, az elsőhegedűs, és így tovább. Október nyolcadikán, a dalszerzők napján felhívjuk a figyelmet arra, hogy milyen fontos a dalszerzés, zeneszerzés, dalszövegírás, az alkotóművészet. A dalok törik meg a csendet és töltik be a teret gondolatokkal, érzelmekkel.”
A szeretett dallamaink megalkotói nem ok nélkül érdemelték ki “saját napjukat”. A dalszerzők napját Magyarországon október 8-án ünneplik. “A napot” még 2018-ban az Artisjus Egyesület álmodta meg, mégpedig az 1965-ben, a budapesti Bosch klubban előadott első magyar nyelvű rockdal évfordulójára. Az említett előadás Bródy János és Szörényi Levente Óh, mondd című slágere, melyet az Illés-együttes szólaltatott meg.
-> Sakáltanya – amerikai vígjáték, 2000-ből
fotó: Pixabay