Dicsőség az élő Istennek!


Október negyedikén koszorúzással megkezdődött az 55. Szenczi Molnár Albert Napok. A Csemadok a rendezvénnyel a város szülötte, a zsoltárfordító, tudós, nyelvész, Szenczi Molnár Albert emléke előtt tiszteleg, aki tudását nemzete javára fordította, megküzdve szegénységgel, de hűen szolgálta nemzetét, ezért méltán tekinthetünk példaképként rá, ráadásul a 2024-es év Szenczi Molnár Albert emlékéve.

Szenczi Molnár Albert szobránál 1995 óta emlékeznek meg, koszorúznak minden évben a szenciek, a környékbeliek és a nagy tudós tisztelői. Idén Korpás Lilla szavalata gazdagította az ünnepséget, aki József Attila: Magyarok című versét adta elő. Ünnepi beszédet nagytiszteletű Molnár Árpád szepsi református lelkész mondott.

Molnár Árpád kiemelte: “Szenczi Molnár Albert munkásságára, szolgálatára emlékezünk szerte a Kárpát-medencében, egyházunkban, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházban is. (…) Mire tanít minket ma Szenczi Molnár Albert életpéldája? Élete nagyobb részét külföldi, európai városokban és egyetemeken töltötte, ott alkotta meg a sok kiadást megélt műveit. S mégis többet tett honfitársai művelődése és felemelkedése érdekében, mint sok otthon maradt társa. Úgy volt európai, művelt és a világra nyitott, hogy hű maradt magyarságához, ragaszkodott szülőföldjéhez, és nem kis személyes áldozatok árán azon fáradozott, hogy segítse hazája és az otthoniak művelődését, hitben való növekedését. Hogyan lehetünk méltók Szenczi Molnár Albert szellemi örökségére? Úgy, hogy életpéldáját követve egyszerre legyünk nyitottak a világra és ragaszkodjunk nemzeti és hitvalló gyökereinkhez. Európaiak és magyarok. Egyszerre törekedjünk hitünk gyakorlására és elmélyítésére – a zsoltárok éneklésével is –, miközben tudományt, műveltséget ragasztunk hozzá. Egyszerre legyünk igényesek az Ige tanulmányozásában, megértésében és megélésében, és nagyvonalúak a felebarátaink szeretetében.”

Kiemelte, ha az ő tanítása szerint élünk, idézhetjük munkája végeztével a naplójába írt mondatot:

„Laus viventi Deo – Dicsőség az élő Istennek!”

A koszorúzás után a kultúrházban nyitottak meg egy kiállítást a Csemadok megalakulásának és első évtizedeinek eseményeiről, valamint a Szenczi Molnár Albert Napok történetéről, az ünnepi hangulatot a Süll Kinga vezette Cantate Domino Kórus előadása emelte. A Cantate Domino Kórus a Fiatal Reformátusok Szövetségének országos kórusa, amely 1997- ben alakult. Céljuk, hogy minél több gyülekezetbe elvigye énekszóban az evangéliumot, tagjai Szlovákia számos magyarlakta településről vannak, kelettől a nyugati járásokig.

A kiállítást Neszméri Tünde nyitotta meg, aki közben bemutatta azt a kiadványt is, amelyet az 55. Szenczi Molnár Albert Napok emlékére, a tudós tiszteletére adott ki a Csemadok Szenci Területi Választmánya. A kiállítás két részből áll: a kiállított paneleken megismerhetik a Szenczi Molnár Albert Napok történetét, a másik részén pedig a Csemadok 75 évére emlékeznek, annak megalakulásától, 1949. március 5-től napjainkig.

fotó: Kaszás Kornél