Az elfelejtett örökség nyomában


Augusztus 10-én újra megrendezésre került a Gótikus út elnevezésű rendezvény, melynek témája az elfelejtett örökség felfedezése volt. Ebben az évben a Rimaszombati járás peremvidékének szakrális helyszíneit járhatták be a résztvevők. A tapasztalt idegenvezetők és a helyi lakosok segítségével megismerkedhettek az építmények történelmével, személyes történeteket hallgathattak végig. Az idei útvonalat Zeherje, Baradna, Derencsény, Gesztes és Sajókeszi alkotta.

Rimaszombattól néhány kilométerre található Gesztes községe, melyet festői, dimbes-dombos táj ölel körül. A település közepén magaslik a 18. században épült evangélikus templom, mely fantasztikus keveréke a későbarokk és a rokokó stílusnak. Orgonája, szószéke és oltára a mai napig lélegzetelállító, mégis az idei Gótikus út egyik megállójává vált az építmény. Igaz, az elfelejtett örökség templomai közül ez őrizte meg legjobban szépségét, ennek ellenére hozzá kell toldanunk azt az „egykorit”, hogy reális képet kapjunk jelenlegi állapotáról. Sajnos ezt az ez évi útvonal összes templomáról elmondhatjuk. A lepusztultságukon átsejlik a pompa, de már más okoknál fogva nevezhetjük őket lenyűgözőnek.

A derencsényi evangélikus templom egyedisége sem tagadható meg. Már csak a tény, hogy Pavol Dobšinský mesemondó varázsvilágában tornyosul, ad neki egy megmagyarázhatatlan bűvöletet. Mennyezete kazettás, akantusz levél díszíti szószékét, harangtornya reneszánsz, de golyó ütötte a fala. A fala, amely a rombolást és a szétesést mutatja.

„A Gótikus út nem egy képzeletbeli, hanem gyakorlati útvonal, amelyen a megalkotói azt a célt tűzték ki, hogy az azon lévő, elsősorban 12-13. századból származó templomokat, vagy abból az időszakból származó templomegyütteseket bemutassák.” – magyarázza az esemény fő célját Puntigán József helytörténész és társszervező.

Annak ellenére, hogy az omladozó szakrális helyszínek sora végtelennek tűnt a szombati túrán, a Sajókeszi határában düledező református építmény tükrözte igazán a régió számos kisebb templomának sorsát. Mivel ezek a templomok javarészt kis közösségeket szolgáltak, melyek idővel szertefoszlottak, a hátrahagyott hívők a pénzügyi források hiányában nem tudták kellőképen ellátni az épületek körüli feladatokat. Néhány esetben viszont a tulajdonosváltás idézte elő az elhanyagoltságot.

„Remélem, hogy a jövőben sikerül az egyháznak visszaszerezni, vagy valamilyen módon felújítani” – mondja Czikó Sándor, a Gótikus út egyik résztvevője a zeherjei református templom kapcsán, melynek tornya teljesen összedőlt.

Az elfelejtett örökség felderítésére nem csak a környékbeliek jelentkeztek, hiszen a Gótikus utat olyan magyarországi vendégek is végigjárták, akik érdeklődnek a helybéli művészet és kultúra iránt.

„Az ember szomorú, hogy ilyen sorsra jutnak ezek az épületek, és az a nagy kérdés, hogy lesz-e erre valami erő, hogy ezek újjászülessenek valamilyen formában” – fejezte ki aggodalmát dr. Szilassy István, aki Budapestről látogatott el az eseményre.

A Gótikus Út polgári társulás célja, hogy védelme alá vegye a régióban található kisebb templomokat is, bemutassa értéküket és különlegességüket, illetve segítse megújulásukat. A csoportosulás füzetsorozatot is publikál, melyben a Gótikus úthoz tartozó helyszíneket ismerteti. Az idei útvonal megállóiról is készül majd egy háromnyelvű összefoglaló a jövőbeli érdeklődők számára.

Fotó: A szerző