Idén emlékeztünk a magyar zsidók gettósításának és deportálásának 80. évfordulójára. A példátlan gyorsasággal lezajlott gettósítás után mindössze néhány hét alatt, 1944. május közepe és július eleje között a teljes vidéki zsidóságot Auschwitz-Birkenauba deportálták.
Tragikus sorsukat a Füleken élő zsidók sem kerülhették el. 1944-ben az összes zsidót a losonci gettóba, onnan pedig koncentrációs táborokba hurcolták. Közülük a holokausztot kevesen élték túl.
A füleki zsidóság történetének áttekintésében a Wikipédia volt segítségemre. Ennek alapján a századfordulón 175 zsidó lakott Füleken. A füleki zsinagógát, amely 1874-ben épült Büchler Adolf Áron tervei alapján, az 1960-as években lebontották, amikor a város szocialista átépítése megkezdődött. 2013-ban a helyén az Ausztráliában élő Lővy család pénzügyi támogatásával emlékoszlopot emeltek és lepleztek le a füleki zsidó hitközség emlékére.
A Lőwy család nemcsak az emlékoszlop állítását támogatta anyagilag, hanem már jóva előtte, 1998-ban a sávolyi úton található zsidó temető rekonstrukciójának anyagi költségeit is magukra vállalták.
A sírok kronológiai sorrendben helyezkednek el. Ma már a temetőt nem használják. A különböző korú sírok megkülönböztetésében segít a sírok anyaga és alakja, legtöbbjük héber feliratú. Egyébként a környék szépen körülkerített, leggondozottabb zsidó temetője.
Fotó: A szerző