125 éve született az egyik legismertebb magyar dal szerzője


Seress Rezső, eredeti nevén Spitzer Rezső 1899. november 3-án született magyar zeneszerző és zongorista. Legismertebb szerzeménye a világszerte híres Szomorú vasárnap című dal, amelyet több mint száz nyelvre fordítottak le és számos feldolgozás készült belőle. Seress Rezső életét és művészetét a melankólia és az elérhetetlen boldogság keresése határozta meg.

Seress gyermekkorában egy ideig Komáromban élt, iskolai tanulmányait pedig korán megszakította, amikor csatlakozott egy vándorcirkuszhoz légtornászként. Egy próbán Vecsésen azonban baleset érte, lezuhant kötelek nélkül, és csak csodával határos módon élte túl. Miután Budapestre visszatért, egy Üllői úti kocsmában megismerkedett Bilicsi Tivadarral, aki bátorította, hogy próbálja ki magát színészként. Seress végül egy színiiskolába került, ahol olyan nevekkel tanult, mint Vaszary Piroska és Halmay Tibor.

Színészi karrierje mellett a városligeti Műszínkörben talált magára, ahol előadásai utáni csendes zongorajátékai felkeltették az igazgató figyelmét. Az autodidakta zenész saját szerzeményeit játszva lassan egyre népszerűbbé vált. Első országosan ismert dala az 1925-ben megírt Még egy éjszaka…, amely hatalmas siker lett, és ezzel betört a zenei köztudatba. Sikeres volt, később mégis visszavonult a színháztól, és csárdákban kezdett el zongorázni.

Számtalan saját szerzeményt alkotott. 1933-ban született meg legfontosabb műve, a Szomorú vasárnap, amely Jávor László versére íródott. Nemzetközi szenzáció lett, hogy felröppentek hírek arról, hogy a dal hallgatása több öngyilkosságot inspirált. A nemzetközi sajtó az öngyilkosok himnuszaként emlegette a dalt, ami Amerikától Európáig megdöbbenést és vitákat keltett. Magyarországon sokáig ismeretlen maradt ez a dal.

A második világháború idején zsidó származása miatt munkaszolgálatra kötelezték. Egy német tiszt felismerte őt, és megmentette az életét. A háború után anyagi gondokkal küzdött, felesége is elhagyta. Műveit Magyarországon feketelistára tették, a zenés kávéházak lassan kiürültek, így egyre magányosabbá vált. Élete utolsó éveiben szinte már csak saját magának zongorázott esténként. 1968-ban öngyilkosságot követett el.

fotó: Wikipédia