Az előrejelzések szerint csütörtökön, február 22-én, Szlovákiában olyan méretű lesz az agrártüntetés, amilyet még nem látott az ország.
Egész Európára jellemzőek az gazdatüntetések napjainkban, most Szlovákiában is úgy döntöttek a mezőgazdaságból élők, hogy tiltakozásuk jeléül kivonulnak a nagyobb városok utcáira. Az első tüntetés február 19-én, hétfőn lesz, majd február 22-én, csütörtökön még többen vonulnak az utcákra, ezért dugókra kell számítani az utakon.
A hétfői demonstrációra a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség kirendeltségei előtt kerül sor, az akciót a Szlovákiai Fiatal Farmárok Szövetsége (ASYF) szervezi, hogy felhívják a figyelmet: a mezőgazdászok az állami intézmények előre nem látható döntéseinek áldozatai, szeretnék elérni, hogy azonnal juttassák el hozzájuk a közvetlen kifizetéseket, valamint csökkentsék a mezőgazdászok szociális járulékainak mértékét, az elviselhetetlen adminisztrációs terheket és szüntessék meg a földalapnál tapasztalt diszkriminációt.
Az előrejelzések szerint február 22-én, közel kétezer traktor vonul az utcákra országszerte — jelezte Emil Macho, a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszerkamara elnöke. A csütörtöki megmozduláson az Európai Bizottság és az Európai Parlament politikája ellen fog szólni, mivel az EB ahelyett, hogy védené az EU-s tagállamok mezőgazdászait az ellenőrizetlen termékek behozatala ellen, lehetővé tette az ukrán termékek behozatalát.
Macho arról tájékoztatott a topky.sk oldalon, hogy Pozsonyba és Nagyszombatba több mint száz traktor érkezik, de a többi megyei városokban is lesznek, viszont a városközpontokat csak reggel kilenc óra után blokkolják le, amikor a gyermekek már iskolában lesznek, hogy ne zavarjuk meg a tanítást. Több tíz vagy száz jármű egymás után 20 kilométeres sebességgel halad. Egész Szlovákiát érinteni fogja és mindenütt torlódás várható az utakon.
Európa szinte összes országában tiltakoznak az EU intézkedései miatt. A klímaváltozásokkal összefüggő korlátozások, a növekvő terhek és külföldi konkurencia, leginkább az Ukrajnából érkező termékek ellen tiltakoznak a gazdák.
fotó: pixabay